Oproti vlaňajšku sú napríklad cibuľa a mrkva drahšie takmer o 50 percent, majonéza a zemiaky o 19 percent. „Aktuálnymi ťahúňmi medziročného rastu cien potravín sa stali viaceré druhy zeleniny a niektoré mliečne výrobky,“ uviedla Eva Sadovská zo Slovenského farmárskeho družstva.
Vlani pred Vianocami to bolo oveľa horšie. Desiatka vajec z roka na rok zdražela o 63 percent, malá kocka masla o 50 percent a kilogram hrozna o 33 percent. V novembri sa ceny potravín medziročne zvýšili o 6,5 percenta. A to ešte nebolo všetko.
V januári tohto roka ich medziročný rast dosiahol až 6,8 percenta! „V letných mesiacoch sa však cenový rast potravín začal spomaľovať. Mliečna kríza aj fipronilová kauza totiž postupne odznievali a nová úroda tlačila ceny vo svete aj u nás smerom nadol,” tvrdí analytička Poštovej banky Jana Glasová.
Odvod môže zrýchliť zdražovanie
Analytici predpokladajú, že tohtoročná inflácia asi prekoná odhady a prekročí hranicu 2,5 percenta. Ceny tovaru a služieb stúpajú aj preto, že mzdy rastú. Kúpyschopnosť obyvateľstva sa zvyšuje. Veľkou neznámou zostáva, čo s cenami potravín urobí špeciálny odvod, ktorý vládna koalícia nanútila obchodným reťazcom.
Rozhodnutie parlamentu spred niekoľkých dní sa môže ľuďom vypomstiť. „Rýchlejší rast cien potravín by zasiahol najmä nízkopríjmové domácnosti či domácnosti dôchodcov, ktoré vykazujú vyšší podiel potravín vo svojom spotrebnom koši.”
Sme najdrahší z krajín V4
Potraviny a nápoje v slovenských obchodoch sú najdrahšie v porovnaní s krajinami V4. V Českej republike a Maďarsku nájdeme na cenovkách potravín v priemere o 8 až 9 percent nižšie sumy ako u nás. A v Poľsku sú dokonca potraviny a nealkoholické nápoje až o takmer 30 percent lacnejšie ako u nás. Veľa Slovákov však chodí za nákupmi aj do Rakúska, aj keď tam si priplatíme takmer 40 percent. Závisí však aj od toho, aké potraviny ideme do Rakúska nakupovať, pretože niektoré tam môžeme kúpiť aj lacnejšie ako u nás.
Výdavky nielen na darčeky
Do vianočného nákupu sa započítava aj nákup potravín či náklady na cestovanie, nakoľko mnohí na Vianoce cestujú niekoľko stoviek kilometrov domov. Celkovo však vianočné sviatky nahrávajú maloobchodníkom, nakoľko sú ich tržby v tomto období najvyššie počas roka. V priemere sú tržby maloobchodu len počas decembra vyššie oproti ostatným mesiacom roka o zhruba 10 až 20 %. Najvyšší nárast tržieb je tradične u predajcov potravín, elektroniky, kozmetiky či športových potrieb. Na druhej strane, po mesiaci žatvy prichádza pre obchodníkov pokles, ktorý prichádza so začiatkom roka, kde majú ľudia tendenciu viac šetriť, a to práve po mesiaci hojnosti.