Po skončení chemickej priemyslovky rozbehla kariéru v gastro odvetví medzi cukrárenskými výrobkami, no časom ju zlákala rodinná tradícia. Ako vníma svet pivárov po sedemnástich rokoch strávených s chmeľovým nápojom v ruke?
Pre niekoho ide o prácu snov, no pre Věru to je rutina. Takmer celý život totiž strávila v pivovare. Začalo sa to už v detstve, keď robila spoločnosť dedkovi, ktorý robil závozníka a len čo dovŕšila potrebný vek, začala mu aj pomáhať. „Pochádzam z tradičnej českej pivárskej rodiny a holdujeme tomu všetci,“ priznáva so smiechom degustátorka plzeňského Prazdroja, lenže počas strednej školy sa zdalo, že sa k pivu už nevráti.
Po vyštudovaní chemickej školy začala pracovať v cukrárni a neskôr v sódovkárni ako kontrolórka kvality. Lenže táto prácu ju až tak nebavila a ťahalo ju to späť k chmeľovému nápoju, kde dokázala naplno uplatniť vycibrené chuťové poháriky. „Som schopná rozoznať a identifikovať 70 chutí piva,“ smeje sa Věra. Pre ženu je to trochu netypická profesia, no keďže medzi kotlami odpracovala už vyše 17 rokov, patrí k ostrieľaným degustátorom.
Slovenské pivá jej chutia najviac
Ochutnala stovky pív z celého sveta, no priznala, že jej najviac chutili nápoje uvarené na Slovensku a v Čechách. Svoje skúsenosti už niekoľko rokov odovzdáva aj novicom, ktorých vychováva pre pivovar, no nejde o jednoduchú úlohu. „Existujú ľudia, ktorí nemajú vlohy a ani tréningom sa to nenaučia. Potom sú ľudia, ktorí majú dar rozpoznať veľa chutí a vôní,“ uviedla a dodala, že vďaka práci má aj veľa zážitkov, pričom na niektorých sa rada zasmeje. „Keď prídeme do podniku, kde ma poznajú, automaticky mi dajú ochutnať pivo a keď poviem, že je v poriadku, idú všetky sťažnosti zákazníkov bokom,“ uzatvára so smiechom Věra.
Ako prebieha degustácia?
- Pivom je potrebné zakrúžiť
- Potom krátkym nádychom zistiť vôňu
- Následne pivo degustovať, odporúča sa 1 - 2 minúty
- Nie je dobré pred degustáciou piť kávu ani fajčiť