Referendá mohli priniesť zmenu, lenže kvôli nízkej účasti voličov nemali očakávaný výsledok. Petíciu proti výstavbe na letiskovej ploche podpísalo viac ako tisíc ľudí, na základe čoho sa konalo sobotňajšie referendum, ktorého výsledok mal rozhodnúť o osude dvoch naplánovaných developerských projektov. Pôvodná iniciatíva však narazila na príliš nízky záujem miestnych. Prišlo len 36 % obyvateľov, čo znamenalo koniec snahy pobúrených občanov.
Hlavný iniciátor Juraj Ondruška chcel presadiť, aby referendá zlúčili s komunálnymi voľbami, lenže to sa nepodarilo, a to bol podľa neho aj kameň úrazu. „Ľudia sú unavení z volieb. Koniec roka a advent nie sú vhodným termínom,“ povedal Ondruška. Okrem zlého načasovania ľudí podľa Ondrušku odradil aj zložitý proces hlasovania. „Išlo o dve paralelné referendá. Ľudia museli čakať a identifikovať sa vo dvoch voličských miestnostiach,“ povedal iniciátor referenda.
Rozhodné proti
Zmenu územného plánu týkajúceho sa letiska, nechcelo 1 662 obyvateľov, čo predstavuje až 96 % zúčastnených. A podobne dopadlo aj referendum o Lidli. Na neprehľadnej križovatke v Bratislave s nevhodným napojením nechce nový Lidl až 1 456 hlasujúcich, čo je 84,7 %. Doterajší starosta Ján Mrva uviedol, že Vajnory pripravili podmienky na ich konanie aj nad rámec zákona a zadávateľom petícií vyšla v ústrety aj propagáciou referenda. „Ak by organizátorom išlo skutočne o výsledok, tak sa referendá mohli konať už pred 2 rokmi,“ uzavrel Mrva.
O čom ľudia rozhodovali?
- Referendum Letisko - zachovanie pôvodného účelu letiska na športové a voľnočasové aktivity
- Referendum Lidl - výstavba súvisiaca s predajňou potravín
Jozef (70), dôchodca
- Kvôli tomu som došiel hlasovať, aby to pomohlo. Čo sa týka letiska, neprajem si, aby tam bola bytová výstavba. Už teraz tu máme veľké problémy s dopravou.
Eva (42) členka komisie
Veríme, že príde čo najviac ľudí a že to naozaj pomôže. Dúfame v to
Beáta (59)
- Prišla som hlasovať, pretože verím v to, že sa to podarí.