Európsky orgán práce ešte ani neexistuje, no naše hlavné mesto oň už prejavilo záujem. Koľko ľudí inštitúcia zamestná, s kým o ňu budeme súperiť a čo je vlastne jej poslaním?
V prípade liekovej agentúry išlo v poradí už o naše piate zlyhanie. Toľkokrát sa už Slovensko podľa ministra práce Jána Richtera uchádzalo o získanie európskej agentúry. „Päť európskych krajín zatiaľ nemá žiadnu európsku agentúru a my sme jediná z nich, ktorá je v Schengene a v eurozóne. Naše nároky sú oprávnené,“ uviedol minister.
Náš posledný pokus zlyhal najmä na neochote zamestnancov liekovej agentúry nesťahovať sa do Bratislavy. Proti bolo až 70 % z nich. Dôvody boli rôzne, od homofóbie až po zlé letecké spojenia. Teraz by však situácia mohla byť iná. Európsky orgán práce by mal ešte len vzniknúť v roku 2019, preto zamestnanci nebudú musieť meniť bydliská tak, ako to bolo v predchádzajúcom prípade.
Agentúra má mať na starosti praktické otázky začlenenia pracovnej sily, inšpekcie práce a riešenie problémov na európskom trhu práce. Jednotlivcom, podnikom a vnútroštátnym správnym orgánom bude pomáhať v tom, aby čo najviac vyťažili z príležitostí, ktoré prináša voľný pohyb pracovníkov. Nebudeme to však mať ľahké. Záujem o inštitúciu prejavili už Cyprus, Chorvátsko, Lotyšsko a čaká sa na vyjadrenie Rumunska.
Čo je Európsky orgán práce?
- Zamestná približne 150 ľudí
- Fungovať bude od roku 2019
Má za cieľ:
- chrániť zahraničných zamestnancov pred zneužívaním
- uľahčovať cezhraničnú mobilitu pracovníkov
- poskytovať občanom a podnikom informácie o možnostiach zamestnania