Politik vládnej strany na plenárnom rokovaní parlamentu povedal, že je len otázkou času, kedy sa terajší dobrovoľný charakter tohto paktu zmení na povinný. "Maďarsko ešte v júli tohto roka označilo návrh paktu za 'nekorigovateľný' a vystúpilo z procesu rokovania, pretože text dokumentu považovalo za nebezpečný," pripomenul Németh.
Štátny tajomník úradu maďarskej vlády Balázs Orbán okrem iného podotkol, že už aj názov dokumentu OSN hovorí o tom, že je za migráciu, a nie proti nej. "Na balkánskej migračnej trase je v súčasnosti vyše 70 000 cudzincov, pritom aj drvivá väčšina štyroch miliónov ľudí v Turecku chce prísť do Európy. Ak sa bude k tomu ďalej motivovať, bude to znamenať mimoriadne vážne migračné a bezpečnostné problémy," varoval štátny tajomník.
Prípravu Globálneho rámca OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu (GCM) dokončili v júli v OSN po 18 mesiacoch rokovaní. Voči tomuto dohovoru sa však medzičasom objavili námietky a viacero európskych štátov - vrátane Slovenska či Maďarska - oznámilo, že sa k tejto iniciatíve nepripoja.