Podľa informácie ministerstva financií je krok trestom za "pokračujúcu cenzúru a vážne porušovanie ľudských práv". Je tiež reakciou na mučenie Američana Otta Warmbiera, ktorý vlani v lete zomrel po mnohomesačnom väznení v KĽDR.
Postihnutým Kimovým poradcom je muž menom Rjong He-Čche, ktorý podľa amerického ministerstva riadi organizačné oddelenie vládnucej Kórejskej strany práce. Sankcie boli tiež uvalené na ministra štátnej bezpečnosti Kjong Tek-čonga a šéfa partajného oddelenia pre agitáciu a propagandu Kwang Ho-paka.
Warmbier bol americký študent, ktorý bol v Severnej Kórei uväznený za krádež propagačného plagátu z hotela. Vo väzení strávil 17 mesiacov, než bol v zúboženom stave dopravený do USA, kde po niekoľkých dňoch zomrel. Podľa agentúry Reuters nie je jasné, či novo vyhlásené sankcie sú reakciou na neuspokojivý pokrok v rokovaniach o denuklearizácii Severnej Kórey, zahájených v júni na stretnutí prezidenta Donalda Trumpa s Kimom v Singapure. Začiatkom novembra sa mala uskutočniť schôdzka amerického ministra zahraničia Mikea Pompea s bývalým šéfom tajnej služby KĽDR Kim Jong-čcholem, ktorá ale bola na poslednú chvíľu zrušená. Uskutoční sa vraj, až to diplomatické harmonogramy oboch štátov dovolia.