V slovenských dedinách bolo pritom pečenie oblátok výsadou učiteľov. „Rozdával ich všetkým obyvateľom dediny a na revanš dostal vajíčka, mlieko alebo iné potraviny," vysvetlil Dušan Janický zo staroľubovnianskeho skanzenu. Ako sa teda robili? V slovenských dedinách bolo pečenie oblátok výsadou učiteľov.
„Učiteľ v obci bol osobnosť, preto mal aj právo na pečenie oblátok. Rozdával ich všetkým obyvateľom dediny a na revanš dostal vajíčka, mlieko alebo iné potraviny," vysvetlil Dušan Janický zo staroľubovnianskeho skanzenu. Podľa neho je recept veľmi jednoduchý. „Cesto tvorí len múka a voda. Nepridáva sa doň ani soľ. Dve ingrediencie postačujú," prízvukuje Janický, ktorý oblátky pečie v nástroji pripomínajúcom kliešte a na ich čeľustiach sú vyobrazené náboženské výjavy.
„Cesto sa do nich naleje, a keď sa k sebe priklopia čeľuste, cesto sa samo roztečie, nie je ho treba rozotierať. Kliešte sa potom vložia do pece na priamy oheň. Tam ich necháme približne 15 sekúnd. To postačuje na to, aby sa oblátka upiekla. Keby to bolo menej, tak by bola ešte tekutá. Pri dlhšom čase v ohni by zase bola príliš spečená. Táto technika spôsobuje, že oblátky sú chrumkavé. Napokon ich stačí obstrihnúť a tradičná potravina môže ísť na sviatočný stôl," dodal.
Postup výroby
1. Cesto z múky a vody sa naleje do nástroja, ktorý pripomína kliešte.
2. Kliešte sa vložia do pece na priamy oheň na 15 sekúnd.
3. Napokon ich stačí obstrihnúť.