A to tam pôvodne cestovali len ako diváci. Až na mieste zistili, že organizátori 2. ročníka otvoreného ázijského sokoliarskeho šampionátu v Almaty ich zaradili ako súťažiacich. „Bolo tam 70 domácich a 20 zahraničných účastníkov. Nemali sme dravce. Požičali nám ich miestni,“ prezradil mladší z dvojice Jaroslavov.
Prvý kvalifikačný deň bolo vonku -17 °C a v tejto teplote mali dosiahnuť, aby im orol priletel na ruku zo vzdialenosti 500 metrov, pričom museli sedieť na koni. „Naposledy som sa viezol na koni ako 7-ročný. Bol som naobliekaný, že som nevedel vysadnúť,“ objasňuje Jaro, ktorý v disciplíne získal plný počet bodov. Na druhý deň mali vypustiť orla z rukavice, pričom rovnako sedeli na koni, a následne si ho zavolať späť. Nasledoval útok vtáka na atrapu líšky.
„Obe disciplíny sa mi podarilo ako jedinému Európanovi splniť na plný počet bodov. Do semifinále som sa dostal len ja a deväť Azíjcov,“ smeje sa mladý sokoliar. Tretí deň lovili zajaca. Ten úspešne zvládol a ocitol sa medzi top 5 sokoliarmi.
Nasledoval lov na líšku na 200 m. „Orol chytil líšku, lenže potom sa mu vyšmykla,“ hovorí mladý Slovák, ktorý obsadil úžasné 5. miesto. „Peňažnú výhru 80-tisíc tenge, čo je 200 €, som daroval sokoliarovi, ktorý mi požičal orla. Nikto tomu nechcel veriť. Tam je to mesačný plat,“ zakončil.
V Kazachstane sokoliari už viac ako 6 000 rokov využívajú spoluprácu s orlom skalným na lov vlkov, ktoré im na opustených stepiach páchajú škody na stádach. Berkuči - sokoliari, ktorí používajú na lov orla, majú na sebe dlhý, bohato zdobený plášť a tradičnú pokrývku hlavy z líščej kožušiny.
Orly okrem vlkov často chytajú aj líšky, zajace či svište. Kazachovia, pre ktorých je orol národným zvieraťom, často organizujú rôzne súťaže, kde si sokoliari medzi sebou zmerajú svoje sily.