Po pristátí mala problém s obalom robotického ramena, ktorý ho udržiaval poskladané a chránil pred vibráciami počas štartu a pristátia. Obal sa totiž po pristátí úplne neotvoril a prekrýval kĺb 2,4 metra dlhého ramena. Po tom, čo sonda úspešne uvoľnila robotické rameno z obalu, prebiehajú prípravy na jeho čiastočné vysunutie, informovali vo štvrtok vedci.
Hneď prvý deň po pristátí mala sonda problém aj s jednou z družíc na obežnej dráhe Marsu, ktorá s Phoenixom nekomunikuje. Družica Mars Reconnaissance Orbiter vypla vysielanie rádiových signálov, ktoré s jej pomocou posiela pozemné riadiace stredisko sonde. Po tom, čo vedci počas niekoľkých nasledujúcich dní preskúšajú kĺby ramena pri rôznych teplotách, vydajú sonde príkaz používať kameru na ramene na snímanie jej spodnej časti a urobiť snímky povrchu planéty pod ňou.
Chcú sa ubezpečiť, že sonda je stabilná a neprevráti sa, keď sa rameno úplne vysunie, spresnil Matt Robinson z Laboratória NASA pre letecký pohon (JPL) v Kalifornii. Sonda Phoenix v noci z nedele na pondelok o 01:53 hod. SELČ pristála na severnom póle červenej planéty. Ide o prvé úspešné pristátie vesmírnej sondy v oblastiach okolo pólov Marsu. Phoenix bude prostredníctvom robotického ramena počas nasledujúcich troch mesiacov na Marse analyzovať vzorky pôdy a ľadu a zisťovať tak, či na planéte existujú podmienky pre udržanie života.
Vedci budú počas prvého týždňa alebo týždňov testovať jej rôzne časti, kým začne skutočný výskum. Trojmesačná misia na Marse sa uskutočňuje pod patronátom Arizonskej univerzity v Tucsone a riadi ju JPL. Informovala tlačová agentúra Associated Press.