Senátori tiež jednomyseľne podporili rezolúciu, ktorou uznali saudského korunného princa Muhammada bin Salmána zodpovedným za októbrovú vraždu saudskoarabského novinára Džamal Chášukdžího. Podľa agentúry Reuters bolo dnešné hlasovanie o ukončení podpory Rijáde v jemenskej občianskej vojne skôr symbolické.
Aby rezolúcia nadobudla sily zákona, musí ju teraz schváliť aj Snemovňa reprezentantov. Republikánski poslanci, ktorí majú v snemovni väčšinu, však doteraz blokovali akýkoľvek návrh namierený proti Saudskej Arábii. Chášukdží bol zavraždený pri návšteve saudskoarabského konzulátu v Istanbule 2. októbra. Rijád odmieta, že korunný princ dal k vražde pokyn. O možnej zodpovednosti dediča trónu ale hovorili ako zdroje v Turecku, tak údajne aj americká Ústredná spravodajská služba (CIA). Americký prezident Donald Trump skôr uviedol, že USA zostanú neochvejným partnerom Saudskej Arábie, aj keby sa ukázalo, že v pozadí vraždy saudskoarabského novinára je skutočne Muhammad bin Salmán.
Saudská Arábia stojí na čele koalície, ktorá od roku 2015 pomáha jemenským vládnym vojskám v boji proti šiitskym povstalcom podporovaným Iránom. Konflikt si od svojho začiatku v roku 2015 už vyžiadal vyše 8700 ľudských životov. Pre ukončenie vojenskej pomoci Rijáde dnes vo stočlennej hornej komore amerického Kongresu hlasovalo 56 senátorov, proti ich bolo 41. Návrh podporilo aj sedem republikánskych senátorov.