Šokujúcimi sa stali zistenia, podľa ktorých sa známy Nitran prihlásil mužom zákona s výpoveďou skôr, ako ho sami zadržali. Práve to niekoľko dní plánovali spraviť a vypočuť ho. Kompetentní priznávajú, že z citlivého prípadu, ktorý sleduje celé Slovensko, unikajú informácie.
Ako informoval Denník N, podľa polície sa mohol Bödör podieľať na sledovaní Kuciaka či viacerých slovenských novinárov. V tejto veci sa spomína aj exsiskár Peter Tóth, ktorý má v súčasnosti pôsobiť ako utajený svedok. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry preto vydal príkaz na zatknutie Bödöra kvôli jeho výsluchu.
Ten však prišiel na policajnú stanicu sám a prekvapení policajti ho na mieste vypočuli a nakoniec nezadržali. Podnikateľ však odmieta, že by mal informácie o chystanom zadržaní. „O pripravovaných krokoch polície nemal môj klient žiadne informácie a je pripravený poskytnúť maximálnu súčinnosť ako ktorýkoľvek občan Slovenskej republiky,“ vysvetlil Bödörov právnik Eugen Cimmermann. Bödör tvrdil, že jeho príchod na políciu nebol neštandardný.
Bojujú proti únikom
Policajný prezident Milan Lučanský netají rozhorčenie z toho, že plánované kroky kriminalistov presakujú aj k ľuďom mimo policajného prostredia. Preto navrhol nové opatrenia, ktoré majú opakovaným únikom informácií zabrániť. „Návrh sa týka zmien v tíme, jeho okresania na minimum ľudí, ktorí pracujú vyslovene na objasnení vraždy, a zvyšok, ktorý pracuje na prípadoch, o ktorých písal Ján Kuciak, by boli vyčlenení,“ vyhlásil hovorca polície Michal Slivka.
Vynášaním z prostredia vyšetrovacieho tímu sa už zaoberá aj Špeciálna prokuratúra. „Únik informácií z vyšetrovacieho spisu v trestnej veci vedenej proti obvinenému T. S. a spol. je predmetom samostatného trestného konania realizovaného príslušnými vyšetrovacími zložkami,“ uviedla hovorkyňa Jana Tökölyová.
Narušené vyšetrovanie
Podľa bezpečnostného analytika Andora Šándora ide v prípade úniku informácií smerom k podozrivému o nebezpečný zásah do vyšetrovania. „V rámci zadržania mohla nasledovať nejaká domová prehliadka a polícia mohla zaistiť materiály, ktoré dotyčnému mohli priťažiť. On sa ich mohol aj zbaviť,“ povedal Šándor, podľa ktorého sa podozrivý vďaka tomu môže lepšie brániť a vyviniť zo spáchania skutku.
„Únik tohto typu informácií - o procesných úkonoch, ktoré sa ešte len majú v budúcnosti uskutočniť - má najväčší potenciál mariť vyšetrovanie,“ myslí si právny zástupca rodiny Kuciakovcov Daniel Lipšic.
Brat Kuciaka Jozef si nedával servítku pred ústa. „Z posledných správ o úniku informácií z vyšetrovania sme sklamaní, nahnevaní, ale nie prekvapení. Takíto a iní oligarchovia roky ovládali políciu a prokuratúru a svojich ľudí tam majú aj dnes,“ napísal. Právnik Martininej mamy Zlatice Kušnírovej nemá informácie, prečo chceli Bödöra zadržať. „Budúci týždeň mám dohovorené stretnutie s vyšetrovateľom a nie je dobré, keď sa dozvedáme z médií postupy polície,“ uviedol právnik Roman Kvasnica.
Vo štvrtok bude Špecializovaný trestný súd rozhodovať o tom, či sprísnia väzbu Mariána Kočnera. Ten sedí za kauzu miliónových zmeniek Markízy, v ktorej je obvinený s Pavlom Ruskom. Ak prejde tzv. kolúzna väzba, Kočner bude pod prísnejšou kontrolou prokurátora, ktorý mu tak bude môcť odobrovať telefonáty či prijatú poštu.
Kto by mohol vynášať informácie zo spisu?
1. Vyšetrovatelia z tímu
Majú najväčší prehľad o priebehu vyšetrovaní a procesných úkonoch. Prezident Lučanský chce okresať tím na minimum.
2. Dozoroví prokurátori
Prokuratúra dohliada na činnosť polície a má možnosť nahliadať do spisu. Únik informácií vyšetrujú.
3. Radoví funkcionári polície či prokuratúry
S niektorými dokumentmi prichádzajú do styku a môžu z nich vyčítať dôležité informácie.
4. Príslušníci SIS
Je možné, že vyšetrovanie monitorujú aj zložky informačnej služby a dostanú sa k informáciám, ktoré sú utajené.