Účastnícke štáty sa po dvojtýždňovom rokovaní v sobotu zhodli na pravidlách uplatňovania parížskej dohody o klíme z roku 2015, výsledkom ale nie sú všetci nadšení, napísala agentúra DPA. Potlesk a chvála prijatého dokumentu zazneli v rokovacej sále po schválení dohody v sobotu večer, ekologické organizácie s ňou ale v noci na dnes vyjadrili nespokojnosť a nabádali k väčšej ochrane klímy a solidarite s chudobnými krajinami.
Riaditeľka spoločnosti Greenpeace International Jennifer Morganová poukázala na to, že napríklad niektorým celým národom hrozí pokles do mora a tým aj "zánik". "Rok plný klimatických katastrof a dôrazné varovanie najlepších svetových vedcov by malo priniesť oveľa viac," vyhlásila Morganová. "V hre je existencia ľudstva. A pred tým sa nikto neschová." "Nedosiahli sme ničoho," povedal na konferencii bývalý prezident ostrovného štátu Maldivy Muhammad Našíd. Tejto krajine kvôli vzostupu morskej hladiny hrozí, že zmizne v oceáne. Emisie oxidu uhličitého (CO2), ktorý otepľovanie planéty spôsobuje, rastú, rastú a rastú "a my hovoríme, hovoríme a hovoríme," dodal.
SabineMinningerová z organizácie Chleba pre svet označila za poľutovaniahodné, že konferencia nedospela k zhode o finančnej podpore obzvlášť chudobných a zraniteľných štátov pre prekonávanie klimatických škôd. "Zraniteľné štáty nemôžu niesť bremeno sveta na svojich ramenách," povedala predstaviteľka mimovládnej organizácie Care Vitumbiko Chinoko. "Hovoríte, že nadovšetko milujete svoje deti. A napriek tomu im pred očami kradnete ich budúcnosť. Naša civilizácia je obetovaná, aby malý počet ľudí mal naďalej možnosť zarábať bezmedzne veľa peňazí," povedala švédska školáčka a aktivistka Greta Thunbergová. "Misia je splnená! Katovický klimatický balík bol prijatý. Tým ste spoločne urobili 1000 krôčikov dopredu. Môžete byť hrdí," vyhlásil po prijatí pravidiel uplatňovania parížskej dohody o klíme námestník poľského ministra ochrany životného prostredia Michal Kurtyka, ktorý konferencii v Katoviciach predsedal.
Za dvojitý úspech označil vykonávaciu dohodu z Katovíc šéf poslaneckej frakcie nemeckej vládnej konzervatívnej únie CDU / CSU Ralph Brinkhaus. Štátom z nej podľa neho jasne vyplývajú ich povinnosti a okrem toho dokazuje, že svet predsa len ešte dokáže spolupracovať. Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval prítomných zástupcov takmer 200 štátov, aby ich krajina na všetkých frontoch ukázala viac horlivosti. "Premeškať túto príležitosť by zmarilo našu poslednú dobrú šancu na zastavenie neobmedzovaných klimatických zmien. A to by nebolo len nemorálne, ale aj samovražedné."