Ministerstvo zdravotníctva spúšťa skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka, prsníka a krčka maternice. Koho sa to bude týkať a ako to bude fungovať? Nádorové ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou úmrtia na Slovensku. Pritom často stačí tak málo - absolvovať skríning. Ľudia, ktorým hrozí rakovina hrubého čreva, konečníka, prsníka alebo krčka maternice, dostanú poštou test alebo pozvánku na vyšetrenie.
„Počas minulého roka si všetky poisťovne vytypovali pacientov, ktorým v priebehu januára prídu pozvánky. Môže sa stať, že niekomu ich príde viac,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Skríning pomáha odhaliť rakovinu u ľudí, ktorí nemajú žiadne príznaky. Kým dnes ho absolvuje 30 percent rizikovej populácie, v budúcnosti by to malo byť aspoň 50 percent. „Zaberie to pár minút života, ale zachráni niekoľko desiatok rokov,“ dodala ministerka.
Rakovina prsníka
U žien je najčastejším onkologickým ochorením. Ročne ho diagnostikujú okolo 2 500 Slovenkám a zomrie naň 300 žien. Žena vo veku 40 - 69 rokov má raz za 2 roky nárok na bezplatné mamografické vyšetrenie.
Cieľová skupina skríningu
- ženy vo veku 50 - 69 rokov
Postup
- zdravotné poisťovne v januári rozošlú pozvánky na mamografické vyšetrenie
- spolu s pozvánkou dostanete zoznam mamografických pracovísk
- dohodnete si termín vyšetrenia
Rakovina hrubého čreva a konečníka
U mužov je najčastejším, u žien druhým najčastejším onkologickým ochorením. Ročne ho diagnostikujú asi u 4 000 Slovákov, zomrie naň 1 800 osôb. Človek nad 50 rokov má raz za 2 roky nárok na bezplatný test na okultné krvácanie.
Cieľová skupina skríningu
- muži a ženy nad 50 rokov
Postup
- zdravotné poisťovne vyberú 20-tisíc osôb
- v januári im pošlú test na okultné krvácanie
- test a vzorku stolice odovzdáte všeobecnému lekárovi
- pri pozitívnom výsledku vás pošle na ďalšie odborné vyšetrenie (kolonoskopia)
Rakovina krčka maternice
Je závažným onkologickým ochorením žien v produktívnom veku. Ročne na Slovensku diagnostikujú asi 600 prípadov, o život pripraví 200 osôb. Žena vo veku 23 - 64 rokov má nárok raz za rok na dva odbery cytológie. Ak sú negatívne, pokračuje sa v 3-ročnom intervale.
Cieľová skupina skríningu
- ženy vo veku 23 - 64 rokov
Postup
- zdravotné poisťovne rozošlú pozvánky na cytologické vyšetrenie
- gynekológ vám urobí ster z krčka a pošle ho do certifikovaného laboratória
- prvé dva odbery cytológie sa uskutočnia v ročnom intervale
Stačí tak málo
Kolorektálny karcinóm by mohol byť iba marginálnym zdravotným problémom, pretože ho vieme včas zistiť a definitívne odstrániť. Metóda adresného pozývania na skríning tohto ochorenia je najúčinnejšia.
Zachytíme aj mininádor
Stále platí, že mnoho žien na Slovensku je diagnostikovaných už s pokročilou rakovinou prsníka. Pri skríningu ju vieme zachytiť v skorom štádiu, preto treba prísť na vyšetrenie. Máme moderné, účinné a spoľahlivé medicínske prístroje s minimálnou radiačnou záťažou pre organizmus.
Môžeme s tým niečo urobiť
Organizovaný cytologický skríning ponúka cieľovej skupine žien na Slovensku možnosť predchádzať vzniku rakoviny krčka maternice. Cieľom skríningu je znížiť výskyt a následne úmrtnosť na toto ochorenie.