Prvostupňový súd vydieračovi vymeral trest 11,5 roka, odvolací súd mu pridal ďalší rok, ktorý má stráviť za mrežami. Prípad, ktorý sa odohral v Kežmarku, je ukážkou praktík bytovej mafie. Čo sa v Kežmarku odohralo?
Jano F. (38) svoju obeť vylákal z domu a v aute omámil uspávacím liekom. Spiaceho majiteľa domu vyniesol do bytu svojho príbuzného, kde ho niekoľko dní proti jeho vôli držal. O niekoľko dní sa na katastrálnom úrade objavila falošná kúpnoprejná zmluva. Keby si úradníci nevšimli, že zmluva nemá notárom overený podpis, vlastník by prišiel o dom v hodnote takmer 90-tisíc eur.
Prvostupňový súd poslal Jána F. (38) do väzenia na 11,5 roka. Proti rozsudku sa odvolali obžalovaný aj prokurátor. Trestný senát Krajského súdu v Prešove, ktorému predsedal sudca Vladimír Momok, obžalovanému pridal ďalší rok za mrežami. Trest si odpykáva vo väznici v Ružomberku.
Aké fígle používa bytová mafia:
♦ Aktéri si vytypujú majiteľa nehnuteľnosti, zvyčajne staršieho človeka s nízkym právnym vedomím. Seniori neraz podvodníkovi podpíšu akýkoľvek papier a netušia, že práve prichádzajú o nehnuteľnosť.
♦ Podnikateľ si objedná likvidáciu hoci aj troch členov jednej rodiny - vlastníkov nehnuteľnosti, aby zahladil stopy po čachrovaní s nehnuteľnosťou. Takýto scenár sa podľa polície odohral v bratislavskom Ružinove.
♦ Rafinovaným spôsobom podvodníci vystavia kúpnopredajnú zmluvu bez vedomia majiteľa. Miesto neho dokument podpíše podvodník alebo ním nastrčený "herec". Práve takýto podvod bol v pozadí pozadí vraždy muža († 57), ktorého našli s dobitou tvárou pri bratislavskom jazere Kuchajda. Do väzenia súd poslal za vraždy jeho známu. Byt zavraždeného majiteľa realitka už predala ďalšej osobe.