Fotkami s vodcom na jachte alebo v súkromí vo veľkom zásoboval aj sociálne siete. Na Východe pôsobí viac ako 20 rokov, má tam vplyvných známych, a tak jeho zatknutie čínskymi úradmi všetkých poriadne zaskočilo. Vstúpiť na územie Severnej Kórey nie je vôbec jednoduché. Dostať sa až k samotnému vládcovi Kim Čong-unovi je takmer nemožné. Kanaďovi Michaelovi Sparovi, ktorý má korene na Slovensku, sa to však podarilo.
„Michaelovi starí rodičia pochádzajú od Dolného Kubína. Keď bol menší, celé leto trávil na Orave a ešte stále hovorí lámanou slovenčinou,“ začína rozprávanie jeho priateľ Robert (37) z Liptovského Mikuláša, ktorý s ním prežil aj oslavy Nového roka 2018 na Námesti Kim Ir Sena v Severnej Kórei. Dostal sa tam vďaka kontaktom, ktoré má jeho priateľ s tunajším diktátorom.
„Mišo má agentúru, ktorá zabezpečuje kultúrnu výmenu medzi Severnou Kóreou a Západom, ale aj príchod rôznych investorov. Cez neho sa do Kórey dostávali všetci,“ vysvetlil rodák z Liptova s tým, že práve Spavor mal na budúci rok dotiahnuť do komunistami ovládanej krajiny aj slovenské folklórne súbory či náš hokejový amatérsky tím, ktorý mal zaúčať do tajov tohto športu hráčov miestnych klubov.
Blízko ku Kimovi
V Severnej Kórei je Michael Spavor varený-pečený už viac ako 20 rokov. Pôvodne začínal ako učiteľ angličtiny. Vybudoval si tu kontakty, ktoré ho dostali až k samotnému vodcovi. Z fotiek, ktoré uverejnil na svojej sociálnej sieti, je zrejmé, že s ním popíjal na jeho jachte alebo ho zoznamoval s osobnosťami Západu.
„Mišo sa poznal s Dennisom Rodmanom, a keďže Denis chcel isť do Kórey, tak ho tam zobral a zoznámil s Kimom,“ prezradil Robert, ako sa slávny basketbalista dostal do tejto krajiny. „Dokonca pri prvej návšteve Rodmana vodcovi aj prekladal,“ dodal.
Miša bolo vidieť aj v prvom rade na februárovej vojenskej prehliadke v uliciach Pchjongjangu, kam sa väčšina zahraničných médií nedostala, a údajne mal byť aj súčasťou delegácie, ktorá sprevádzala severokórejského diktátora na stretnutí s Donaldom Trumpom v Šanghaji.
Divné zatknutie
Vzhľadom na nadštandardné vzťahy, ktoré mal Spavor na Východe, nikto neočakával, že by sa mohol dostať do nemilosti čínskej polície. Ešte v nedeľu (9. 12. - pozn. red.) na sociálnej sieti písal, že v pondelok mieri do juhokórejského Soulu, tam však už nedorazil.
„Hovorí sa, že by mal mať na rováši ohrozenie čínskej bezpečnosti, čo je podľa mňa hlúposť,“ povedal Spavorov priateľ Robert s tým, že ide zrejme o reakciu Číny na to, že pred dvoma týždňami na letisku vo Vancouveri zadržali viceprezidentku a dcéru zakladateľa gigantu Huawei Meng Wan-čou. „Jeho situácia teraz nie je dobrá, až v nedeľu povolili kanadskej diplomacii navštíviť ho,“ prezradil Robert.
Michael nie je jediný kanadský občan, ktorého za posledné dni zatkli. Tým prvým bol Michael Kovrig, bývalý kanadský diplomat. „Obaja sú podozriví z vykonávania aktivít, ktoré sú v rozpore s čínskym zákonom o národnej bezpečnosti,“ uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lu Kchang.
Zatknutie viceprezidentky Huawei
Finančnú riaditeľku čínskej telekomunikačnej spoločnosti Huawei Meng Wan-čou zatkli kanadské úrady 6. decembra na žiadosť USA. Spojené štáty ju podozrievajú z porušovania amerických obchodných sankcií voči Iránu. Informovala o tom agentúra DPA odvolávajúca sa na kanadský denník Globe and Mail.
Meng Wan-čou, ktorá zastáva vysoký post v telekomunikačnej spoločnosti, je zároveň aj dcérou zakladateľa tejto firmy. Hrozí jej vyhostenie do USA a v súčasnosti čaká na vydávacie konanie. Peking proti jej zatknutiu protestoval a žiada jej okamžité prepustenie.
„Kanada na žiadosť USA zatkla čínsku občianku, ktorá neporušila žiadny americký a ani kanadský zákon,“ uviedlo čínske veľvyslanectvo v Kanade. Zatknutie dvoch Kanaďanov je zo strany Číny zrejme recipročným krokom.