Zabezpečili mu podľa úradu lepšie ceny ubytovania pre vlastných klientov v hoteloch a ďalších zariadeniach ponúkajúcich krátkodobé ubytovanie. ČTK to povedal hovorca ÚOHS Martin Švanda. Pokuta podľa neho zatiaľ nie je právoplatná, firma môže podať rozklad.
"Môžeme potvrdiť, že Booking.com podá proti rozhodnutiu rozklad," uviedla na otázku ČTK mediálna zástupkyňa spoločnosti Samantha Wetherald.
Booking.com podľa zistení úradu v rokoch 2009 až 2015 uzatváral zakázané takzvané vertikálne dohody s poskytovateľmi krátkodobého ubytovania. Dohody zabezpečovali online portálu lepšiu cenu aj lepšiu dostupnosť izieb než ostatným rezervačnom kanálom vrátane samotných poskytovateľov.
Klient tak pri využití služby Booking.com dostal nižšiu cenu, než keď využil iný spôsob rezervácie alebo kontaktoval hotel či penzión priamo, uviedol úrad. Tento postup úradu potvrdili stovky ubytovacích zariadení v Česku, ktoré v prešetrovaní oslovil. Týmto správaním podľa ÚOHS spoločnosť Booking.com narušila hospodársku súťaž na trhu sprostredkovania online rezervácie krátkodobého ubytovania aj na trhu poskytovania krátkodobých ubytovacích služieb v Českej republike.
"Pri výpočte sankcie Úrad zohľadnil okrem iného nižšiu typovú závažnosť protisúťažného správania, ďalej dĺžku trvania a väčší počet súbežných deliktov a skutočnosť, že spoločnosť od konania upustila ešte pred začatím správneho konania," uviedol hovorca úradu Martin Švanda.
Spoločnosť Booking.com vznikla v roku 1996 v Amsterdame, v súčasnosti zamestnáva vyše 17.000 ľudí vo 198 pobočkách v 70 krajinách sveta, pôsobí aj v Českej republike. Databáza Booking.com zahŕňa všetky možnosti krátkodobého ubytovania od hotelov, cez penzióny až po malých súkromných prenajímateľov. Webové stránky majú 40 jazykových variantov.