"Ja osobne môžem ale prehlásiť, že mňa osobne nikto v tejto veci nekontaktoval ani sa ma nikto nesnaží nejakým spôsobom o niečom presvedčiť," povedal dnes novinárom s tým, že sa nechce nechať vtiahnuť do diskusie o niečom, čo nevidel ani nečítal. Podľa predsedu vlády nie je možné nikomu, kto sa ocitne v podobnej situácii zakázať, aby sa pokúšal "vplývať vo svojich veciach". "Dôležité je, aby systém ako taký odolal a aby príslušné orgány konali tak, ako im hovorí zákon, a nie tak, ako sa ich snaží niekto ovplyvniť," zdôraznil. Dodal, že ak sa k nemu dostanú závažné informácie z tejto oblasti, bude sa nimi zaoberať.
Ministerka vnútra Denisa Saková podľa vlastných slov necháva celý prípad na orgány činné v trestnom konaní. "Ja môžem s čistým svedomím vyhlásiť, že na mňa nikto tlak nevyvíjal, aby som ovplyvňovala vyšetrovanie," povedala s tým, že ovplyvňovanie je mimo jej kompetencií. "Ja len viem z písomného vyjadrenia Policajného zboru, že boli všetky tieto dokumenty odovzdané dozorujúcemu prokurátorovi. To je všetko čo viem," dodala.
Policajti Národnej kriminálnej agentúry zaistili motáky 26. novembra a overené fotokópie všetkých lístočkov odstúpili dozorovému prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry do trestnej veci „zmeniek“. Uvádza sa to v stanovisku Prezídia Policajného zboru k anonymnému e-mailu, ktorý dnes ráno dostali viaceré médiá vrátane agentúry SITA. Týka sa obvineného podnikateľa Mariana Kočnera a jeho snahy dostať sa z väzby. "Absolútne odmietame zatajenie dôkazov, lístočky (motáky) boli odovzdané v plnom rozsahu," dodalo policajné prezídium v reakcii na tvrdenie, že jeden zo zaistených lístkov NAKA prokuratúre neodovzdala.
Podľa anonymného e-mailu, ktorý médiá dostali v stredu ráno, sa obvinený Marian Kočner za každú cenu snaží dostať z väzby. V trestnom spise je informácia, že Marian Kočner z väzby cez svojho advokáta posielal listy (tzv. „motáky“ alebo „lístočky“ s inštrukciami) určené svojmu dlhoročnému kamarátovi – novinárovi a exsiskárovi Petrovi Tóthovi, uvádza sa v e-maili s tým, že sa jedná o vlastnoručne písané dokumenty Marianom Kočnerom. V týchto motákoch inštruoval Petra Tótha, čo konkrétne má vykonať. Medzi inými je tam požiadavka, aby kontaktoval nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra, aby cez šéfa špeciálnej prokuratúry zariadil jeho prepustenie z väzby.
Rovnako v týchto listoch podľa e-mailu žiadal Kočner Tótha, aby kontaktoval osobu označenú ako RF, aby zistil prečo zlyhal „jeho človek“ na ústavnom súde, ktorý rozhodol o jeho väzbe. "V zachytených dokumentoch sa vyskytuje aj komunikácia, ktorá naznačuje, že sudcovia Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) boli ovplyvňovaní Marianom Kočnerom už pri prvom prepustení z väzby. Všetko mal zariaďovať človek so skratkou Michal T. zo ŠTS a jeho kamarát, sudca ŠTS, ktorý o tom priamo rozhodoval. Prostredníkom mal byť v týchto veciach advokát Martin R.," dodáva anonymný mail.