Podľa denníka The Washington Post (WP) predstavuje žaloba prvú významnejšiu snahu amerických úradov potrestať sociálnu sieť za škandál, ktorý prepukol na začiatku roka. "Facebook zlyhal v ochrane súkromia svojich užívateľov a klamal ich ohľadne toho, kto mal prístup k ich dátam a ako boli využívané," citovali médiá Racineovo vyhlásenie.
"Facebook vystavil užívateľa riziku manipulácie, keď umožnil spoločnostiam ako Cambridge Analytica a ďalším aplikáciám tretích strán zhromažďovať osobné dáta bez súhlasu používateľov," pokračoval Racine. Facebook v minulosti vývojárom aplikácií pre svoju sociálnu sieť umožňoval prístup k informáciám nielen o používateľoch danej služby, ale aj o ich priateľoch. Cambridge Analytica sa k menám, obľúbeným stránkam a ďalším informáciám o údajne až 87 miliónoch ľudí dostala cez aplikáciu psychológa Aleksandra Kogana, ktorá sa vydávala za obyčajný osobnostný kvíz. Škandál okolo analytickej spoločnosti vyvolal o to väčší rozruch, pretože podľa médií získané dáta využila pre zacielenie politickej reklamy, a to aj v rámci kampane súčasného prezidenta USA Donalda Trumpa.
Podľa washingtonskej generálnej prokuratúry zber informácií Cambridge Analytica umožnil "laxný dohľad a zavádzajúce nastavenia súkromia" na facebooku. Britská firma pre politické účely získala údaje o viac ako 340 000 spotrebiteľoch v hlavnom meste USA. Facebook podľa prokuratúry porušil pravidlá o ochrane miestnych spotrebiteľov, pričom tento prípad považuje len za "jeden z mnohých príkladov" toho, ako sociálna sieť náležitým spôsobom nechráni dáta užívateľov. Žaloba tiež kritizuje skutočnosť, že Facebook používateľa o zneužití dát neinformoval, hoci ho odhalil už v roku 2015.
"Sťažnosť analyzujeme a tešíme sa na pokračovanie našich rozhovorov s generálnymi prokurátormi v hlavnom meste i inde," reagoval vo vyhlásení prevádzkovateľ sociálnej siete. Agentúra Reuters informovala, že firma môže za každý prehrešok voči washingtonskému zákonu o ochrane spotrebiteľa dostať pokutu 5 000 dolárov (113.000 eur). Pri spomínaných 340 000 poškodených osobách by teda potenciálny trest predstavoval 1,7 miliardy dolárov (38,5 miliárd korún).
Facebook v roku 2014 oznámil, že prístup k dátam priateľov všetkým vývojárom odoberá. Kvôli zisteniam o aktivitách Cambridge Analytica už ale dostal od britského úradu na ochranu osobných údajov (ICO) najvyššiu možnú pokutu 500 000 libier (14,3 milióna korún). Celú vec tiež vyšetruje jeden z výborov dolnej komory britského parlamentu, ktorý sa kvôli tomu opakovane pokúša vypočuť zakladateľa Facebooku Marka Zuckerberga. V USA je však žaloba metropoly Washington prvou výraznou odpoveďou na tento škandál, ktorý odštartoval tento rok v marci reportážami denníkov The New York Times (NYT) a The Guardian.
"Mohla by byť pre Facebook predzvesťou ešte tvrdších pokút a ďalších trestov, pretože pokračujú ďalšie vyšetrovania na štátnej i federálnej úrovni," napísal WP. Osoba oboznámená so žalobou vo Washingtone pod podmienkou zachovania anonymity denníku prezradila, že vyšetrovania namierené proti Facebooku prebiehajú hneď v niekoľkých amerických štátoch. Podľa WP sa ďalej väzbami kalifornskej spoločnosti na Cambridge Analytica už niekoľko mesiacov zaoberá americké ministerstvo spravodlivosti a Federálna komisia pre obchod (FTC).
Hodnota akcií Facebooku od začiatku stredajšieho obchodovania klesla o niekoľko percent. To môže byť tiež dôsledkom utorňajšieho článku NYT, ktorý popisuje, ako aj po roku 2014 Facebook s desiatkami firiem zdieľal mnohé údaje o užívateľoch.