Prezradil aj to, aké najväčšie úlohy si načrtol ako šéf hnutia zastupujúceho zhruba polmiliónovú základňu športovcov pre blížiaci sa rok 2019.
? Ako napredujú prípravy na zriadenie Fondu na podporu športu, na ktorom pracujete v súčinnosti s ministerstvom školstva? Práve ten by mal byť najsledovanejšou súčasťou vytvorenia avizovanej strechy pre slovenský šport.
Pre mňa je to kruciálna téma. Musí byť zasadená v správnom čase a sprevádzaná vhodnými argumentmi. Zmeškali sme rok 2018, mohli sme sa dostať ďalej. Pracovná skupina na ministerstve školstva pracovala, fungovala, stretávala sa. Zišli sa ľudia, ktorí si vymieňali názory na to, akým systémom by mohol byť nastavený tento fond a dospeli k určitým záverom. Žiaľ, spustiť sa to nepodarilo, ale nehovorím, že je to nejaká tragédia. Pevne verím, že v roku 2019 fond vznikne a nielen preto, že je v programovom vyhlásení vlády, ale hlavne preto, aby vniesol systém a poriadok do športového hnutia. Mal by byť subjektom, kde sa zbiehajú finančné zdroje, kde je o nich prehľad, kde pracujú ľudia orientujúci sa v úzkej problematike a ovládajú ju. Aby sa napríklad nestalo, že o dotáciách pre športové organizácie rozhoduje pracovná skupina vykreovaná len pár dní pred jej rozhodujúcim zasadnutím.
? Súčasťou fondu má byť aj agenda športových poukazov, ktorá najviac zaujíma hobby športovcov.
Považujeme ich za výborný nástroj, ako vniesť do života detí tému športu čo najskôr. Už vo veku 5 - 6 rokov ich tak dostať od počítačov a videohier na športoviská, na trávnik, obuť im kopačky, aby to športovanie prežili v autentickom prostredí. Pevne verím, že štát nájde peniaze, aby touto cestou motivoval deti na športovanie a priblížil im tak jednotlivé krásy športu.
? Mnoho rodičov túto novinku využije. Ako bude fungovať v praxi?
Systém má byť čo najjednoduchší, kontrolovateľný a efektívny. Predstava je taká, že rodičia si sadnú s deťmi a preberú, ktorý šport by ich bavil. Potom si otvoria internet a podľa bydliska či iných preferencií si vyberú z ponuky registrovaných športových klubov. Na mapke sa im ukáže povedzme 20 klubov ako administrátorov športového poukazu. Následne ich môžu s dieťaťom navštíviť, či im náplň, prostredie, tréneri či úspechy klubu vyhovujú. Ak si vyberú, stačí už len priniesť identifikačný údaj dieťaťa s nárokom na športový preukaz.
? Budú športové poukazy realitou už pred začiatkom nasledujúceho školského roka?
Musí sa to podariť! Bral by som to ako obrovský neúspech nás všetkých. Ak sa nám nepodarí argumentmi presvedčiť tých, čo budú vo finále rozhodovať, že je to dobrá vec a treba ju začať realizovať čo najskôr, tak niečo dôležité zlyhalo.
? Budujete spoločnú strechu pre slovenský šport. Zatiaľ nikto sa v tomto procese nedostal tak ďaleko. Čo bolo pri presviedčaní ostatných športových zväzov najťažšie?
Všetci, čo tento projekt pripravujú, si to naozaj odpracovali. Neponechali sme to len na nejaké oznámenie, čo sa ide robiť, ale diskutovali sme o všetkých krokoch. Stálo to množstvo času a energie. Ale stálo to za to. Verím, že sme nezískali dôveru len na ten jeden deň a jedno hlasovanie, ale má pevnejší základ. Tí, s ktorými sme sa rozprávali, musia projektu veriť, participovať a hľadať, ako môžu aj sami prispieť.
? V minulosti bol slovenský šport často odkázaný na milosť vládnucej politickej garnitúry. Bude nový model udržateľný a univerzálny tak, aby sa nemusel meniť po každých voľbách?
My sme občianske združenia, autonómne spolky nadšencov, ktorí majú radi šport a združujú sa v ňom. Potrebujeme sebavedomie a zdravú zodpovednosť. Akékoľvek voľby sú preto len novou etapou v dialógu s novými reprezentantmi štátu. Aj v samotných športových zväzoch predsa dochádza k voľbám, menia sa ľudia, ale to základné smerovanie a vízia by mali ostať zachované.
? Najväčšie a najvplyvnejšie zväzy sa vždy zvykli spoliehať na ich vlastný politický lobing. Dokážete sa s nimi tentoraz dohodnúť tak, aby boli všetci spokojní?
Prezident USA John Fitzgerald Kennedy v inauguračnom príhovore povedal: „Nepýtaj sa, čo môže naša krajina urobiť pre teba – pýtaj sa, čo ty môžeš urobiť pre svoju krajinu.“ Je to dobré prirovnanie v tejto situácii. Veľké národné zväzy s vybudovanou štruktúrou, so zázemím a skúsenosťami by mali dnes povedať: Chceme tým, ktorí toto zatiaľ vybudované nemajú, pomôcť. Veľmi by som si to vážil. Nie sme v žiadnom rozpore, otváram im dvere a podávam ruku, aby prišli spolupracovať na tomto projekte.
Vianoce Siekelovcov po rokoch na Slovensku
Po rokoch, keď vianočné sviatky trávil v rôznych končinách sveta, sa Anton Siekel rozhodol, že tento rok sa celá rodina stretne na Slovensku. Zo sveta prídu domov jeho dve dcéry, ktorých sa nevie dočkať.
„Máme radi tradičné Vianoce so stromčekom, s darčekmi, kapustnicou,“ prezradil v rozhovore, ktorý si môžete prečítať vo sviatočnom čísle magazínu Nový Čas víkend, kde prezradil aj to, čo rád sleduje v televízii, čo rád dostáva pod stromčekom, ale najmä to, čo chce urobiť pre to, aby sa šport vrátil do rodín.