Len za rok klesla takmer o jedno percento a Richter odhaduje, že môže ísť ešte nižšie. Dokedy potrvá podobný stav?
Firmy v posledných mesiacoch hlásia, že majú problém nájsť zamestnancov. Vláda na základe toho stanovila podmienky na prijímanie cudzincov z iných krajín. Na Slovensku totiž rapídne ubúda počet ľudí, ktorí by boli ochotní pracovať.
V súčasnosti je celkovo nezamestnaných 5,09 % a v porovnaní s októbrom klesol ich počet o 0,14 %, pričom medziročne ide takmer o percento. „Nerátajme už s tým, že pôjdeme o percentá dole, budeme radi, keď nám z úradov práce ubudne stotinka, desatinka,“ povedal minister. Richter sa tiež chváli, že sa mu podarilo znížiť počet dlhodobo nezamestnaných ľudí, a to až o 69 % od roku 2013.
Inštitút finančnej politiky hovorí, že počet voľných pracovných miest sa drží blízko historických maxím. „Prítok nových miest však už niekoľko mesiacov klesá. Najviac voľných pracovných miest hlásia okresy Bratislava, Trnava a Galanta,“ informuje. Analytik INEKO Peter Goliaš tvrdí, že nezamestnanosť klesá najmä vďaka ekonomicky dobrým časom, z ktorých sa dnes teší celá EÚ.
„Napriek tomu spomedzi krajín V4 a Rakúska máme najvyššiu mieru nezamestnanosti. Vláda má teda v zlepšovaní podmienok na trhu práce stále rezervy. Ďalší pokles sa dá očakávať, pokiaľ budú trvať priaznivé ekonomické podmienky. Vzhľadom na sprísňovanie menovej politiky v USA aj eurozóne s cieľom tlmiť inflačné tlaky a predísť nadmernému zadlžovaniu ale rastie pravdepodobnosť spomalenia ekonomického rastu,“ hovorí Goliaš.
Nezamestnanosť v iných krajinách
- Česko - 2, 8 %
- Maďarsko - 3,7 %
- Poľsko - 3,8 %
- Rakúsko - 5,1 %
- Nemecko - 3,3 %
- Priemer EÚ - 6,7 %
- Grécko - 18,6 %
- Španielsko - 14,9 %
- Taliansko - 10,6 %