Istý čas ste s Ficom vychádzali dobre. Kedy sa to definitívne zlomilo a prešlo to do nevraživosti?
- Prekážalo im, že prezident je dôveryhodný a populárny politik. Preto sa pokúšali dlhodobo o rôzne obvinenia, išlo to najmä od bývalého ministra vnútra. Keď som ako prezident nastupoval do funkcie, povedal som, že budem zdravou protiváhou vlády. Takto svoju úlohu vnímam a tak som k vláde aj pristupoval. Každú kritiku však začali brať osobne, hoci mne vždy išlo len o vec, napríklad o zlepšenie nášho zdravotníctva alebo školstva. Preto začali útoky proti mne.
Stretli ste sa s Ficom medzi štyrmi očami za posledné mesiace?
- Odkedy podal demisiu a povedal svoj pamätný výrok, tak som sa s ním nestretol.
Vedeli by ste si takúto schôdzku predstaviť?
- Áno. Nemám problém si sadnúť za stôl s človekom, od ktorého som zažil veľa urážok a obvinení, mám porozumenie a viem odpúšťať. Rozumiem, že ma neznáša, lebo som ho porazil v prezidentských voľbách a počas môjho pôsobenia skončil vo funkcii predsedu vlády. Sadnem si s ním, ak to bude na prospech Slovenska a našich občanov. Preto som aj pozval Smer na rokovanie o Ústavnom súde. Žiaľ, predseda Smeru neprišiel a poslal náhradníka. Jediné, čo vyžadujem, je spravodlivosť.
Stále sa uvažuje o budúcnosti Roberta Fica. Jednou z variant je jeho miesto na Ústavnom súde. Vy ho tam môžete dostať - je pre vás prijateľný ako ústavný sudca?
- Na Ústavný súd majú ísť tí najlepší z najlepších. Na druhej strane neviem, koho mi navolí parlament. Stretol som sa so všetkými, ktorí môžu navrhovať kandidátov a prišla potešujúca správa, že máme dostatok ľudí so skúsenosťami. Keď ich parlament zvolí, potom môžem vyberať. Vždy budem zohľadňovať morálnosť a odbornosť.
Pred pár mesiacmi ste boli striktnejší pri odmietnutí Fica. Zmenilo sa niečo?
- Nič sa nezmenilo. Len som po rozhovoroch so zástupcami advokátov, Súdnej rady, Najvyššieho súdu, ale aj politických strán, ktoré som mal ohľadom otázky, či vôbec máme dosť ľudí na ústavných sudcov, optimistickejší.
Spolupracuje sa vám lepšie s Petrom Pellegrinim ako Ficom?
- Je tam badateľný rozdiel v prístupe k práci premiéra, ale aj v komunikácii. Pozitívne vnímam jeho prístup k médiám, ktoré sú dôležité v demokratickej spoločnosti všade v civilizovanom modernom svete.
Je lepším premiérom, ako bol Robert Fico?
- Jasne vidieť, kto šíri len nenávisť a kto dokáže normálne komunikovať. Ale z pohľadu výkonu práce sa toho zatiaľ dokázalo relatívne málo. Podarili sa určite aj dobré veci – poslanci schválili vyrovnaný rozpočet, pripravuje sa povinná predškolská dochádzka, obedy zadarmo v školách sú významným prínosom pre deti z chudobných rodín. Ale potom je veľa vecí, ktoré stále spia - ako zásadná reforma školstva, zdravotníctvo v okresných nemocniciach je veľkou biedou. Nedarí sa nám zvyšovať dôveru v spravodlivosť, stále nemáme nezávislú policajnú inšpekciu. Podľa nového policajného zákona policajti budú ďalej vyšetrovať policajtov. Čo to je? Tomu nikdy ľudia nebudú veriť.
Čiže Pellegrini to robí lepšie, ale nie bezchybne.
- Keby bol premiér Pellegrini slobodnejší v rozhodovaní, tak by určite inak pristupoval aj k takým dôležitým hodnotovým témam, ako je napríklad migračná kríza. Teraz pri Marrákeši to bolo krásne vidieť. Nikdy k nám migranti nechceli ísť a mali sme sa len zúčastniť konferencie, kde sme mali povedať náš názor. Z ničoho nič tam však zrazu nesmel ísť nikto. Premiér dostal také odkazy a musel poslúchať.
Spomínate staré vedenie Smeru - koho tým myslíte? V praxi sa vedenie strany nezmenilo.
- Poslancov Roberta Fica a Roberta Kaliňáka.
Koho teda považujete za nové vedenie Smeru?
- V mojom vnímaní sú to poslanci a ministri Smeru, ktorí vidia Slovensko inak, ako ho videlo staré vedenie. Ako modernú proeurópsku krajinu, o ktorej nielen rozprávajú, ale hlásia sa k tým hodnotám.
Myslíte si, že ľudia z námestí, o ktorých hovoríte, by vedeli prijať toto nové vedenie Smeru?
- Osobne vnímam posun, ale stále existujú isté problémy. Vlnu emócií vyvolala napríklad nominácia ministerky vnútra, ktorá bola dlho pravou rukou exministra. Výber nového policajného prezidenta sa však zatiaľ ukázal ako dobrá voľba, vidieť, že je človek, čo posúva zásadne veci dopredu.
Mal by Milan Lučanský kandidovať na stáleho prezidenta polície? Sám sa ešte nevyjadril, či to chce.
- Ukazuje sa ako človek, ktorý sa nebojí oligarchov, nebojí sa povedať svoj názor a toto je nesmierne dôležitý signál pre tisícky úžasných policajtov, ktorých v zbore máme, že majú človeka na správnom mieste.