Na zozname figurujú okrem iných bývalý lotyšský premiér, súčasný predseda najvyššieho súdu či zosnulý kardinál, i ďalšie osoby, ktoré sú aj v súčasnosti aktívne v lotyšskej politike či biznise.
K zverejneniu dokumentov došlo po štvrťstoročí právnych a legislatívnych sporov, ktoré snahy o odtajnenie zväzkov sprevádzali, informovala agentúra AFP. Zo spisov vyplýva, že KGB získala v rokoch 1953-1992 ako spolupracovníkov či agentov takmer 24 000 Lotyšov.
Medzi agentmi niekdajšej KGB figuruje aj dvojnásobný lotyšský expremiér Ivars Godmanis, ktorý bol predsedom vlády najskôr v rokoch 1990-1993 a opäť v rokoch 2007-2009. Neskôr bol tiež europoslancom a v súčasnosti je členom správnej rady poprednej lotyšskej farmaceutickej spoločnosti. V spisoch sú ďalej Ivars Bičkovičs, súčasný predseda lotyšského najvyššieho súdu a niekdajší katolícky kardinál Julijans Vaivods, ktorý zomrel v roku 1990. Figuruje v nich tiež Georgs Andrejevs, bývalý minister zahraničných vecí a v súčasnosti europoslanec, metropolita pravoslávnej cirkvi v Lotyšsku Aleksandrs Kudrjašovs, či Rihards Eigims, bývalý starosta druhého najväčšieho lotyšského mesta Daugavpils. V zväzkoch sú tiež viacerí ďalší bývalí i súčasní politici, diplomati, spisovatelia či umelci.
"Zoznam spolupracovníkov ukazuje, že KGB získavala kontakty vo všetkých profesiách i vekových skupinách," uviedol pre spravodajský portál Pietiek.com lotyšský politológ Didzis Šenbergs.
Lotyšsko na rozdiel od iných postovietskych krajín, dokázalo po opätovnom získaní nezávislosti v roku 1991 zachrániť zväzky KGB pred zničením. Lotyšské úrady sa totiž po vyhlásení nezávislosti zmocnili budovy KGB v metropole Riga a zväzky z nej odniesli vo obrovských vreciach na zabezpečené miesto. Spisy obsahovali register všetkých spolupracovníkov KGB, ich krycie aj skutočné mená, dátumy narodenia a ďalšie údaje.
"Iba súd môže vykonať úplné vyšetrovanie a zistiť, či bol konkrétny jednotlivec skutočne spolupracovníkom KGB," povedala na margo zverejnenia spisov riaditeľka Lotyšského národného archívu Mara Sprúdžaová. Dodala, že dokumenty sú zverejňované v pôvodnom poradí a väčšina z nich je napísaná v cyrilike a ručne. V registri sú aj mená ľudí, ktorých sa KGB pokúšala získať pre spoluprácu, no odolali jej tlaku.
Diskusia o zverejnení spisov KGB prebiehala v Lotyšsku roky, pričom neustále narážala na odpor jednotlivcov, o ktorých sa predpokladalo, že boli agentmi KGB. Až v roku 2015 sa podarilo zriadiť výbor, ktorý mal zväzky roztriediť a pripraviť ich na zverejnenie. Ďalšiu skupinu dokumentov by mal archív zverejniť v januári. K doposiaľ odtajneným spisom sa dá aktuálne dostať po bezplatnej registrácií na webstránke kgb.arhivi.lv.