Ide o jednu zo skládok, ktorých existenciu nahlásili obyvatelia obce v rámci spoločného projektu Ministerstva životného prostredia SR a Greenpeace - Vyčistime si Slovensko. „Táto skládka je tu minimálne 14 rokov. Pravidelne sme ju čistili, ale stále tu ľudia sypú smeti. Pred štyrmi rokmi sme odtiaľ vyviezli štyri nákladné autá,“ povedal počas dnešnej likvidácie čiernej skládky starosta obce Ján Starosta verí, že vďaka zavedenému separovanému odpadu sa podarí zamedziť opätovnej tvorbe tejto skládky.
Starosta sa spolieha aj na jedného z miestnych obyvateľov, s ktorým sa dohodol na hláseniach, ak by niekto nelegálne vyvážal odpad. Dnes zlikvidovaná nelegálna skládka odpadu na okraji obce nie je jedinou vo Švábovciach. V obci odstránili ešte minulého roku oveľa väčšiu skládku. S pomocou jednej stavebnej firmy sa podarilo túto nelegálnu skládku „zrekultivovať“. Odpad skončil na legálnej skládke a miesto sa zavozilo hlinou. Pri dnešnej likvidácii nelegálnej skládky pomáhali aj miestni obyvatelia. Podľa konateľa spoločnosti Brantner, s.r.o. Poprad Ondreja Korenka sú nelegálne skládky hlavne problémom dedín.
V rámci projektu Vyčistime si Slovensko, ktorý sa začal 22. apríla a skončí sa 5. júna sa zatiaľ podarilo vyčistiť viac ako 25 lokalít na celom Slovensku. „Chceme, aby ľudia nahlasovali čierne skládky odpadu a najmä aby sa tieto skládky odstraňovali,“ povedala koordinátorka kampane Kateřina Věntusová z Greenpeace Slovensko. Podľa nej je najdôležitejšia výchova mladej generácie, aby sa deti naučili, že odpad patrí do koša a nie vedľa koša.