Samospráva v kaštieli postupne už štyri roky realizuje záchranné práce a čiastočnú obnovu, s čím jej pomáhajú aj nezamestnaní. Vymieňajú aj časti strešnej krytiny, ktorá bola v havarijnom stave. Coburgovský kaštieľ zo 16. storočia sa nevyužíval takmer už 30 rokov. Pamiatka, ktorú mesto neúspešne predávalo 12 rokov, len chátrala. Jeho záchrancovia z nej v roku 2015 vyviezli neuveriteľných 20 veľkoobjemových kontajnerov špiny a nánosov.
Nedávno pribudla v priestoroch kaštieľa nová konferenčná miestnosť. „Potrebovali sme nájsť vhodný priestor na prezentáciu knihy, ktorej súčasťou bolo aj premietanie videa. Rozhodla som sa na to vybrať miestnosť, v ktorej už boli vystavené fotografie technických pamiatok Gemera od združenia Čierne diery,“ uviedla koordinátorka pamiatkovej obnovy kaštieľa Viera Kozárová, ktorá vybavila sedadlá z kinosály bývalých kasární od majiteľa. Tie v kaštieli už zostanú natrvalo.
Okrem konferenčnej miestnosti je tam zriadená aj pamätná miestnosť významného lesníka Ľudovíta Grajnera. Ten vyvinul metódu trigonometrického merania stromov. „Určil, že najvyšší vrch na Slovensku je Gerlachovský štít, a nie Lomnický, ako si mnohí mysleli. Pôsobil v Jelšave a na jeho návrh Coburgovci sem presunuli z Viedne riaditeľstvo svojich lesov,“ ozrejmila Kozárová.
Zaujímavosťou je aj vstup do jednej časti kaštieľa cez kozub. Každý rok na obnove historickej nehnuteľnosti pracovalo 14 nezamestnaných a tak by tom malo byť aj naďalej. Počas štvorročnej obnovy im už vymenili 628 m2 strešnej krytiny a vyčistili aj pivnicu. Samospráva sa už čoskoro plánuje zapojiť do výzvy o nórske fondy, za ktoré by chceli zrekonštruovať zadnú časť pamiatky.