Zároveň z dvoch na päť kilometrov rozšírili zakázanú zónu v okolí krátera, informoval podľa agentúry DPA Sutopo Purwo Nugroho, hovorca indonézskej Národnej agentúry pre zmierňovanie následkov katastrof (BNPB).
Aktivita sopky si vynútila aj zmeny v leteckej doprave. Podľa vládnej agentúry AirNav zabezpečujúcej navigáciu museli byť kvôli sopečnému popolu presmerované všetky lety medzi ostrovmi Jáva a Sumatra. V stredu začala sopka vo zvýšenej miere produkovať dym a horúci popol. Úrady odporučili obyvateľom žijúcim v jej okolí, aby nosili ochranné masky a okuliare a zdržiavali sa aspoň kilometer od pobrežia.
Erupcia sopky Anak Krakatau vyvolala 22. decembra prívalovú vlnu cunami. Trojmetrová vlna zasiahla provincie Banten na západe Jávy a Lampung na juhu Sumatry, kde zomrelo najmenej 429 osôb a takmer 1500 utrpelo zranenia.
Anak Krakatau vznikla v roku 1927 na mieste sopky Krakatau, ktorá vybuchla v roku 1883, pričom si vyžiadala tisíce mŕtvych a na niekoľko rokov zásadne ovplyvnila globálnu klímu. Za 90 rokov dosiahla nadmorskú výšku 405 metrov.