Väčšina z nás si vyberá bez premyslenia, veď je to len šampanské. V skutočnosti šampanské pije málokto z nás, keďže patrí k špičke medzi týmito nápojmi. Čo je naozaj šampanské a aké sú rozdiely medzi jednotlivými bublinkovými vínami?
Slovo „šampanské“ je jedným z najčastejšie používaných nesprávnych výrazov. Väčšina z nás tak hovorí akémukoľvek sýtenému vínu a občas dokonca aj ak to nie je ani víno ako v prípade detského šampanského. Aby sme uviedli výraz „šampanské“ na správnu mieru, označenie prináleží len šumivému vínu z regiónu Champagne vo Francúzsku.
Je to značka najkvalitnejšieho a neprekvapivo najdrahšieho sektu. V ňom dochádza k druhotnému procesu kvasenia priamo vo fľaši. Lacnejšie a procesom výroby aj sladšie sekty sa robia inak, takzvanou Charmantovou metódou. Pri tomto spôsobe nastáva druhé kvasenie nie vo fľaši, ale v antikorových tankoch. Takto sa u nás vyrábajú takmer všetky šumivé vína.
Šumivé vs. sýtené víno
Ingrid Vajcziková, enologička (odborníčka na víno)
Šumivé víno
Označované tiež ako sekt sa vyrába z kvalitnej zmesi vín nazývanej cuvée. Do tejto zmesi sa pridávajú kvasinky a presná dávka cukru, ktoré vyvolajú proces druhotného kvasenia. Kvasenie a zrenie trvajú minimálne 6 mesiacov a víno získava charakteristickú vôňu a chuť.
Počas druhotného kvasenia vína sa cukor zmení na alkohol a oxid uhličitý (CO2). Keďže kvasenie prebieha v uzavretých kvasných nádobách, resp. v tlakových fľašiach, vzniknutý CO2 sa viaže na víno a zostáva v ňom. Šumivé víno tak prirodzeným spôsobom získava bublinky.
Sýtené víno
Je lacnejšia náhrada šumivého vína. Vyrába sa väčšinou z menej kvalitného vína, do ktorého sa umelo pridáva oxid uhličitý (CO2) - bublinky. Sýtené víno tak neprechádza žiadnym procesom zrenia a jeho výroba je časovo nenáročná.
Rovnako ako pri sóde či iných sýtených nealkoholických nápojoch vyrábaných týmto spôsobom bublinky po otvorení fľaše rýchlo vyprchajú a vytvárajú pri konzumácii „agresívnejší“ chuťový vnem.
Čo je to Prosecco?
Prosecco je talianske šumivé víno vyrobené z odrody Glera, ktorá je v oblasti známa ako Prosecco. Najčastejšie sa vyrába ako brut, extra dry a dry. Je to víno s chráneným označením pôvodu, najkvalitnejšie Prosecco pochádza z oblasti medzi mestami Conegliano a Valdobbiadene. Výroba Prosecca je lacnejšia ako výroba šampanského, keďže proces druhotného kvasenia prebieha v antikorových tankoch a trvá približne 1 mesiac.
Ako na sekt
1.Sekt skladujte na chladnom pokojnom a tmavom mieste. Najlepšie sa mu darí, keď sa skladuje v stoji.
2. Sekt vyžaduje stabilnú teplotu, škodia mu časté teplotné zmeny.
3. Neotvárajte sekt tesne po prevoze v aute, nechajte ho „oddýchnuť“.
4. Na rýchle ochladenie sektu naplňte vedierko kúskami ľadu, zalejte vodou a prisypte 2 lyžice soli. Položte doň sekt a pomaly otáčajte fľašou. Po 10 minútach servírujte.
5. Sekt podávajte v úzkych vysokých pohároch, široké poháre v tvare misky nie sú vhodné pre rýchle vyprchanie perlenia a nepraktickú manipuláciu hlavne na večierkoch.
6. Sekt sa neodporúča skladovať veľmi dlho. Skladujte ho maximálne 2 roky.
Rozdelenie podľa obsahu cukru
Brut nature
Prírodné suché šumivé víno, nepridáva sa doň cukor
Obsah cukru:
menej ako 3 g/l
Extra brut
V tomto type kvasinky pohltia takmer všetok cukor.
Obsah cukru: medzi 0 g/l a 6 g/l
Brut
Suché šumivé víno. Ide o najpopulárnejší druh sektu. Patrí sem aj šampanské.
Obsah cukru: do 15 g/l
Extra dry
Suchý typ s miernou sladkosťou
Obsah cukru: 12 až 20 g/l
Sec
Suché šumivé víno
Obsah cukru: 17 až 35 g/l
Demi-sec
Sekty s polosladkou chuťou. Na Slovensku najrozšírenejšie
Obsah cukru: 33 až 50 g/l
Doux
Sladké šumivé vína s najvyšším obsahom cukru
Obsah cukru: viac ako 50 g/l
Ako správne vychladiť
Biele šumivé víno - 9 °C až 11 °C
Ružové šumivé víno - 9 °C až 11 °C
Červené šumivé víno - okolo 15 °C