Dnes už je šampanské chránenou značkou, vtedy to bolo šumivé víno vyrábané tradičnou šampanskou metódou. Keď sa v roku 1825 v budove na Radlinského ulici otvorila fabrika na víno, nikto netušil, že obľúbenosť tohto slávnostného nápoja pretrvá až dodnes. Podľa romantickej legendy stála za zrodom prvej prešporskej továrne na šumivé víno žena. Napoleonský vojak Johann Evangelist Hubert sa vraj zaľúbil do krásnej ošetrovateľky Paulíny, keď sa v Bratislave liečil z vojnových zranení.
Jeho láska prerástla tak ďaleko, že tu zostal a založil firmu na výrobu perlivého vína. „Oženil sa s Paulínou a zostal v Bratislave. Keďže pochádzal z oblasti Champagne, čo je kolíska bublinkového vína, začali vyrábať takéto víno na podobnej báze aj u nás v Poszony - Pressburgu či Prešporku, ako v tom čase označovali dnešnú Bratislavu,“ hovorí etnologička Katarína Nádaská.
Pravda je trochu iná
V skutočnosti pri zrode spoločnosti na výrobu šumivého vína v roku 1825 stáli dvaja prešporskí mešťania Johann Fischer a Michael Schonbauer. Hubert sa ako spolumajiteľ firmy objavuje v dokladoch až v roku 1875, celú firmu získal o dva roky neskôr. Práve on priniesol vynovené technológie, ktoré znamenali pre firmu obrovský rozmach.
„Bublinkové víno dodávali do všetkých hotelov, sláva nášho Huberta sa odrážala práve na silvestrovských báloch, plesoch, ale aj v celom Uhorsku. Tým, že víno bolo trošku lacnejšie, mohol si ho dovoliť širší okruh ľudí skôr ako pravé šampanské, ktoré sa dovážalo z oblasti Champagne,“ dodáva etnologička.
Bratislavské šumivé víno vyrábané podľa tradičnej francúzskej receptúry si obľúbila budapeštianska aj viedenská smotánka a získalo mnoho významných ocenení. Pýšilo sa zlatou medailou z Viedne, 1. cenou zo svetovej výstavy v Paríži v roku 1876 a prvenstvom na miléniovej výstave v Budapešti.