Dôvodom bolo podľa primátora Jozefa Grapu najmä množstvo ľudí, ktorí zostali uväznení na chalupách a chatách v osadách nad mestom. Celkový počet samospráv v kraji, ktoré trápi snehová kalamita, sa tak za posledné dni vyšplhal na číslo 14.
„Práve sa vrátil špeciálny traktor do jednej osady, kde bol otec so šesťročnou dcérou. Tam sme sa nemohli dostať dva dni. Sprejazdnili sme už viacero osád, nemáme ešte asi tri. Mimoriadnu situáciu sme vyhlásili práve preto, že sme sa svojou technikou a strojmi už nestihli dostať do týchto lokalít. Nestíhali sme odhŕňať ani v tých, v ktorých sme už predtým mali odhrnuté,“ uviedol primátor pre TASR.
Mesto je špecifické tým, že bolo v minulosti osídlené v kopcoch. V tamojších osadách je nielen trvalo žijúce obyvateľstvo, ale aj chatári a chalupári. „Teraz sneží, a práve toho sa obávame, lebo je to sneh s dažďom. Ak tento ťažký sneh dopadne, potom máme problém. Keď naša technika tlačí pred sebou ťažký sneh, nestíhajú do kopcov zabezpečiť odhrnutie ciest. Vtedy musíme buď zabezpečiť lesný traktor, alebo objednať ďalšiu špeciálnu techniku u súkromníkov,“ doplnil.
V teréne sa momentálne pohybuje osem kusov mestskej techniky a päť súkromnej. Centrum mesta je síce už sprejazdnené, no podľa primátora už pomaly nebolo kde odhŕňať a museli preto začať sneh vyvážať na voľné plochy. Aby sprejazdnili cesty, privolali aj ďalšiu techniku na nakladanie a odvoz.
Podľa informácií, ktoré pre TASR v piatok poskytol vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý, majú najväčšie problémy so snehovou kalamitou samosprávy z regiónov Oravy, Kysúc v okolí Žiliny. Mimoriadnu situáciu zatiaľ vyhlásili najmä obce v okrese Námestovo, celkovo deväť. Konkrétne ide o Mútne, Oravskú Lesnú, Oravské Veselé, Oravskú Polhoru, Sihelné, Rabču, Novoť, Rabčice a Zubrohlavu. V okrese Žilina majú kalamitu v obciach Lutiše, Belá a Terchová. Na Kysuciach sú okrem Krásna nad Kysucou ťažkosti so snehom aj v Skalitom.