Šéfka rezortu vnútra Denisa Saková (Smer-SD) zatiaľ nepotvrdila, či ministerstvo v tejto súvislosti pripravuje nový zákon. Zatiaľ sa pracuje na preventívnych opatreniach, ktoré si podľa jej slov nevyžadujú legislatívnu úpravu. "Ešte nebudem konkretizovať, či bude, nebude zákon. Preberáme jednotlivé veci, ktoré vieme momentálne robiť preventívne na operatívnej úrovni, to znamená, že nevyžadujú legislatívnu zmenu. Ale nevylučujeme to, že v rámci priestupkovej agendy alebo vyšetrovania trestných činov bude prijatý nový zákon," povedala v rozhovore pre TASR. Ministerstvo podľa jej slov v súčasnosti problematiku analyzuje a preberá. "Nepovedala som, že nový zákon nebude," zdôraznila.
Rezort má v rámci prioritnej osi Operačného programu Ľudské zdroje Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSV) SR zameranej na integráciu marginalizovaných rómskych komunít vyčlenených zhruba 280 miliónov eur na rôzne projekty. "Viažu sa na vybudovanie prístupu k pitnej vode, odpadové hospodárstvo, vybudovanie komunitných centier, prestupného bývania, materských škôlok a čiastočne aj školských zariadení. To je jedna časť," povedala Saková. Ďalšou sú podľa jej slov skupiny rómskych spoluobčanov, ktorí pomáhajú dohliadať na verejný poriadok.
Začiatkom januára minulého roka predstavil bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) a bývalý policajný prezident Tibor Gašpar opatrenia, ktoré plánuje rezort zaviesť v prípade tzv. otravujúcej kriminality. Mali by sa zvýšiť kompetencie policajtov, aby mohli zakročiť nielen pri páchaní trestnej činnosti alebo priestupku, ale aj pri narúšaní verejného poriadku. V pláne je vytvorenie integrovaných policajných oddelení s vyšším počtom policajtov, ktoré budú zodpovedné za situáciu v príslušnej osade.
Opatrenia rátajú so zavedením občianskych hliadok, ktoré by dohliadali na bezpečnostnú situáciu v rómskych osadách. Rezort pripravuje aj integračné opatrenia, napr. vytvorenie sietí podporných pracovísk, ktoré dokážu riešiť sociálnu situáciu a výchovu detí, teda komunitných centier.