Išlo o vyhostenie najvyššieho predstaviteľa svetovej organizácie v tejto krajine po tom, ako spochybnil postup somálskych bezpečnostných síl. Podľa jednohlasne prijatého stanoviska členovia Rady očakávajú i napriek tomu "plnú spoluprácu" medzi Somálskom a OSN, informovala tlačová agentúra AFP. Generálny tajomník OSN António Guterres ešte v piatok odsúhlasil vymenovanie svojho nového osobitného splnomocnenca pre Somálsko, ktorý nahradí juhoafrického diplomata Nicholasa Haysoma, označeného 1. januára vládou v Mogadiše za neželanú osobu.
Vyhlásenie BR OSN, ktoré navrhla Británia, vyjadruje plnú podporu misii OSN v Somálsku. Dodáva, že rok 2019 bude pre Somálsko "rozhodujúci" a tamojší lídri by mali spolupracovať v záujme uskutočnenia "politických a bezpečnostných reforiem". Somálska vláda obvinila Haysoma z "úmyselného narúšania štátnej zvrchovanosti" niekoľko dní po tom, ako tento predstaviteľ vyjadril znepokojenie nad postupom somálskych bezpečnostných síl podporovaných OSN.
Haysom reagoval na udalosti z 13.-15. decembra, keď somálske bezpečnostné zložky použili silu na potlačenie demonštrácií v meste Baydhabo na juhozápade krajiny. Podľa údajov OSN vtedy najmenej 15 ľudí prišlo o život a ďalších 300 zadržali. Demonštrujúcich obyvateľov pobúrilo zadržanie Mukhtaara Rooboowa, bývalého popredného predstaviteľa islamsko-extrémistického hnutia aš-Šabáb, ktorý sa uchádzal o funkciu v regionálnej samospráve.