Chcete sa podeliť o zábery, ktoré sú niečím zaujímavé? Pošlite nám ich na tip@novycas.sk!
Keď čitateľ Martin zbadal nezvyčajný úkaz, ani na chvíľu nezaváhal a začal fotiť. Na sklenom moste sa pred okoloidúcimi kúpeľnými hosťami naskytol pohľad na vzácneho dravca sokola, ktorý tam ulovil operenca. Bez akéhokoľvek ostychu si pochutnával na koristi a stala sa z neho doslova atrakcia.
"Ľudia si ho fotili a robili pred nim selfie," napísal nám Martin. O nezvyčajnom úkaze vedia už aj ochranári. "Na fotografii, ktorú sme získali, je vidieť viac detailov. Sokol drží v pazúroch čajku smejivú a na pravej nohe má s veľkou pravdepodobnosťou kožené pútko, čo by nasvedčovalo, že ide o vtáka zo sokoliarskeho chovu. To potvrdzuje aj nízka miera plachosti, divoký sokol sa blízkosti ľudí vyhýba, ale sokoliarsky chované dravce nie sú plaché a ľudí sa neboja," hovorí Jozef Chavko, predseda Ochrany dravcov na Slovensku.
"Pre vlastnosti, ktoré tento sokol má, je vyhľadávaný práve pre účely sokoliarskeho lovu. Je to mimoriadne výkonný lovec s dynamickými letovými schopnosťami, dokáže zrýchliť a letieť veľmi rýchlo vodorovným letom a rovnako rýchlo dokáže vystúpiť do výšky, v čom sa mu vyrovná lem máloktorý dravec. Vo voľnej prírode je však zaradený medzi ohrozené druhy a v posledných rokoch je ohrozovaný najmä klimatickými zmenami, podobne ako iné severské druhy živočíchov," uzatvára Chavko.
Sokol poľovnícky
Pôvodne žije v subarktických oblastiach. Je stály v horách a v tundre a k nám sa môže zatúlať len veľmi vzácne. Ide o najväčší druh sokola s variabilným sfarbením operenia. Na fotografii je vták s prevládajúcim bielym zafarbením, takáto morfa sa vyskytuje najmä v Grónsku, alebo na Sibíri.