Informovala o tom vo štvrtok juhokórejská agentúra Jonhap s odvolaním sa na čínske médiá. Kim sa tak vyslovil počas utorkovej schôdzky s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom v Pekingu. V Číne bol vlakom na niekoľkodňovej zahraničnej ceste a išlo o jeho štvrtú návštevu tejto susednej spojeneckej krajiny za približne 10 mesiacov.
"KĽDR bude aj naďalej zastávať stanovisko o denuklearizácii a vyriešení záležitosti Kórejského polostrova prostredníctvom dialógu a konzultácie a bude sa usilovať, aby druhý summit medzi lídrami KĽDR a USA viedol k výsledkom, ktoré medzinárodne spoločenstvo uvíta," citovala tlačová agentúra Sinchua severokórejského vodcu, ktorý sa tak vyjadril na rokovaní s čínskym prezidentom.
O ich stretnutí informovali aj štátne médiá Severnej Kórey, podľa ktorých Kim Čong-un vyjadril znepokojenie nad zablokovanými diskusiami o denuklearizácii. Kim "vyslovil znepokojenie na zablokovaním, ku ktorému došlo v procese zlepšovania vzťahov medzi USA a KĽDR a v rokovaniach o denuklearizácii," uviedla severokórejská agentúra KCNA. Podľa Kima zostáva nezmenený základný postoj Pchjongjangu k hľadaniu mierového riešenia prostredníctvom dialógu.
Čínsky prezident Si Ťin-pching uviedol, že sa naskytla "zriedkavá historická príležitosť" na politické riešenie otázky Kórejského polostrova. Podľa neho došlo minulý rok k "veľkému pokroku" v snahe dosiahnuť politické riešenie, k čomu prispeli aj Čína, Severná Kórea a iné krajiny, pričom medzinárodné spoločenstvo očakáva pokračovanie dialógu. Čínsky prezident prijal od Kima pozvanie na návštevu Severnej Kórey "vo vhodnom čase" a "informoval ho o plánoch, ktoré s tým súvisia". Išlo by o prvú návštevu Si Ťin-pchinga v Pchjongjangu, odkedy sa v roku 2012 ujal moci.
USA trvajú na tom, že sankcie OSN musia platiť, kým sa Severná Kórea nevzdá jadrových zbraní, avšak Pchjongjang požaduje okamžité zrušenie sankcií. Čína, ktorá je dlhodobo najdôležitejším spojencom a diplomatickým ochrancom KĽDR, taktiež žiada, aby sa tieto sankcie voči KĽDR zmiernili, pripomína agentúra AFP.