Madurovo zloženie prísahy prichádza na pozadí rozsiahleho medzinárodného odsúdenia ohľadom obvinení, že prezidentské voľby vo Venezuele boli nedemokratické, informuje tlačová agentúra AP.
Maduro prisľúbil, že bude pokračovať v socialistickej revolúcii, ktorá vo Venezuele prebieha už dve desaťročia. Jeho popularita však prudko poklesla následkom nedostatku základných potravín, hyperiflácie a vzrastajúceho autoritárstva, čo vyvolalo masovú emigráciu.
Spojené štáty a približne tucet latinskoamerických krajín odmietli Madurovu oprávnenosť stáť na čele Venezuely, tvrdiac, že sa dopustil volebných podvodov. Prezidenti Kuby, Bolívie a Nikaraguy však Madura podporili a zúčastnili sa aj na jeho štvrtkovej inaugurácii.
Organizácia amerických štátov (OAS) vyhlásila Madurovu vládu za nelegitímnu. Podľa tlačovej agentúry AFP organizácia schválila vo štvrtok rezolúciu, na základe ktorej je Madurov druhý prezidentský mandát kontroverzný a "nelegitímny". OAS schválila danú rezolúciu pomerom hlasov 19:6, pričom osem členov sa zdržalo hlasovania a jedna krajina sa na hlasovaní nezúčastnila.