Väčšina majiteľov pri stole neodolá žobraniu psích očí a zo svojho taniera dopraje aj štvornohému chlpáčovi. Veď malý kúsok mu neuškodí, nie? Ale on práve uškodí! Pozrite si mýty, ktorým majitelia psov a mačiek často veria, ale veterinári si myslia opak!
1. Potrebujú pestrú stravu
Časté zmeny krmiva môžu viesť k tráviacim problémom. Väčšina dravcov zmenu zle znáša. Je dobré raz za tri mesiace zmeniť granuly, ale nemeňte príliš často. Je pravdepodobné, že zviera bude novú chuť odmietať. Aj keď meníte zriedkavo, navykajte na zmenu primiešavaním novej chuti do tej pôvodnej.
2. Nesmú žrať obilniny
Predpoklad, že pšenica či zemiaky tráveniu škodia, je nesprávny. Práve naopak, prinášajú veľa dobre stráviteľných výživných látok. Faktom je, že by nemali tvoriť 95 % potravy, ako to pri lacných značkách býva, ale čisto bezlepková diéta zvieratám rozhodne neprospieva.
3. Kúsok čokolády neškodí
Aj mačkám, aj psom čokoláda škodí, je pre ne toxická! Potenciálne smrteľná dávka je 7 gramov čokolády na varenie. Strážte ju pred svojimi štvornohými kamarátmi a nenechávajte ju nikdy voľne položenú. Hlavne mláďatá zožerú všetko, na čo natrafia.
4. Klobása je dobrá
Mäsové polotovary, obzvlášť tie údené, obsahujú veľké množstvá soli a korenín, ktoré sú pre trávenie zvieraťa absolútne nevhodné a môžu mu poškodiť, nielen spôsobiť nezdravé priberanie. Keď už za každú cenu musíte dať zvieraťu niečo výnimočné, tak radšej kúsok čistého mäsa či ryby.
5. Ja mu navarím lepšie!
Psie a mačacie krmivo obsahuje všetky látky, ktoré zviera potrebuje. V domácich podmienkach je viac ako náročné ustrážiť potrebný pomer vitamínov a minerálov tak, aby zviera netrpelo nedostatkom ani nadbytkom.
6. Kŕmiť pätkrát denne
Kŕmenie jeden až dvakrát denne je najvhodnejšie. Väčšina majiteľov kŕmi raz denne. Síce sú tieto šelmy už domestifikované, ale jedlo viackrát denne im je jednoducho neprirodzené. Neprepchávajte ich dobrotami celý deň, aby ste im nahradili nedostatok počas dňa. Nie je to potrebné, naopak im to vyslovene škodí.
7. Keď mu chutí, pridám
Dodržiavajte dávkovanie krmiva podľa odporúčaní výrobcu. Berie do úvahy hmotnosť a vek zvieraťa, často rasu a mieru pohybovej aktivity. Jednoznačne nedopĺňajte misku opakovane, väčšina zvierat je schopná žrať, kým má čo.
Zvieratám ľudské jedlo škodí
Květoslava Mahelková, veterinárka portál dobra-miska
- Ak by žili v prírode, ich potravu by tvorili ulovené zvieratá, kde je všetko, čo šelmy potrebujú - svalovina, krv, živočíšny tuk, šľachy, kosti, vnútornosti. Nie je tam korenie, múka, prepálený tuk, soľ a iné ľudské pochutiny.