Domáce i exotické zvieratá si vyžadujú každodennú starostlivosť. O zábavné i bolestivé príhody s ich miláčikmi sa podelili tri ošetrovateľky pohodlných lemurov, obrovských papagájov i prítulných tuleňov. Spoločne sa zhodujú, že puto, ktoré si so svojimi obľúbencami vytvorili, sa často rodí aj niekoľko rokov a stojí mnoho pohryznutí.
Majú ostré zuby
Helena Baloghová (50), ošetrovateľka lemurov
Starostlivosti o zvieratá sa venuje už takmer 30 rokov a v košickej zoo pracuje od jej vzniku. Má na starosti hlavne exotické zvieratá vrátane troch lemurov kata. „Ráno ich skontrolujeme, vyčistíme im priestory, nakŕmime a ak ostane čas, aj sa im povenujeme,” hovorí. Aj keď sú to milé stvorenia, ktoré sa tešia priazni hlavne najmenších návštevníkov, dokážu byť aj nebezpečné. „O ostrosti ich zubov sa presvedčili moji kolegovia, ktorí mali problém so starou samicou. Tá ich veľakrát pohrýzla. Voči mne osobne si to ešte nedovolili,” dodáva s úsmevom.
Lemur kata
- Výskyt: Madagaskar
- Hmotnosť: 2,3 až 3,5 kg
- Rozmery: 38 až 49 cm
- Zaujímavosť: Patria medzi denné lemury. Oproti iným trávia najviac času na zemi. Milujú slnko - sadnú si a nehybne odpočívajú.
Dajú viac lásky ako ľudia
Podľa pani Eriky, ktorá sa venuje ošetrovateľstvu už 33 rokov, si tulene vyžadujú dostatok kvalitného kŕmenia, čo robia hravou formou. Prezradila, že s tuleňmi Lucasom, Báruškou a Evi majú vrúcny vzťah. „Sú to moji miláčikovia a moja srdcovka. Vedia naplniť človeka láskou asi viac ako ľudia,” zhodnotila. Vrásky na čele jej ale spočiatku robil Lucas, keď k nim prišiel ako mláďa. „Bol divoký, zo začiatku nechcel poriadne jesť. Spočiatku nevedel odhadnúť, ako chytiť podávanú rybu a tak som od neho dostala niekoľko uhryznutí. Mnoho z nich bolo aj vážnych,” povedala. Teraz je už vycvičený a opatrnejší. „Zbožnuje kužele, ktoré nikomu inému nenechá zobrať, sú vždy len jeho,” dodala.
Tuleň obyčajný
- Výskyt: severné pobrežie Atlantického a Tichého oceánu
- Hmotnosť: samec 80 - 170 kg, samica 60 - 110 kg
- Rozmery: samec 160 - 190 cm, samica 160 - 170cm
- Zaujímavosť: Aj keď žije najmä v plytkých vodách, dokáže sa ponoriť až do hĺbky 427 m. Tulene na Slovensku môžu návštevníci uvidieť len v košickej zoo.
Ráno ma zdravia Čau!
Alena Čičmancová (54), ošetrovateľka papagájov
Pani Alena pracuje v košickej zoo tri roky, predtým však 26 rokov pracovala v bojnickej zoo a venuje sa hlavne vtáctvu. „Ary arakandy sú väčšinou krotké vtáky, dobre sa s nimi pracuje. Vedia aj rozprávať. Tie naše nás každé ráno už z diaľky zdravia pozdravom ,Ahoj’ alebo ,Čau’,” hovorí s úsmevom. Alena prezradila, že v klietke majú aj talentovaného samca Aroša, ktorý prišiel z Ostravy a naučil rozprávať po slovensky ostatné papagáje. „Z Francúzska k nám prišla Ara modrožltá, ktorá síce hovorila, no nič sme jej nerozumeli, zrejme hovorila francúzsky. Od Aroša sa ale naučila našim pozdravom, a teraz je už ukecanejšia, než on,” dodala.
Ara arakanda
- Výskyt: severná a južná Amerika
- Hmotnosť: cca 1 kg
- Rozmery: do 89 cm
- Zaujímavosť: Je jedným z najväčších papagájov. Mláďatá zostávajú s rodičmi 1 až 2 roky. Rodičia znovu zahniezdia až po ich osamostatnení.