Podľa Olega, ktorý je obžalovaný z vraždy Jána Duckého, ukrajinskí vyšetrovatelia ani poriadne nevedeli, ako majú vraždu objasniť. Vtedajšieho riaditeľa SPP Jána Duckého zavraždili v januári 1999 v paneláku v Ružinove. Vrah ho usmrtil štyrmi výstrelmi. Polícia pár mesiacov po úkladnej vražde z činu obvinila Ukrajinca Olega Thoryka.
Po dvoch rokoch však Najvyšší súd trestné konanie zastavil a Ukrajinca prepustil z vyšetrovacej väzby. Thoryk odišiel na Ukrajinu, kde si zmenil meno na Kalašnikov. V roku 2008 bolo pojednávanie obnovené, no Oleg Kalašnikov na súd nechodil. V roku 2010 odovzdala slovenská strana prípad ukrajinským štátnym orgánom, no tí vo vyšetrovaní veľmi nepokročili.
„Úprimne - nechápali, čo s tým majú robiť na Ukrajine, keď ide o skutok vraždy, ktorý sa stal na Slovensku a ako ho majú vyšetrovať. Tak ma vypočuli a to bolo na dlhú dobu všetko. Duckého som nezabil. Ani som poriadne nevedel, kto je to,“ povedal Oleg pre portál hlavne.sk. Vyšetrovatelia sa jeho obvinením vraj len snažili dostať k iným ľuďom.
„Nebol som pre nich dôležitý ja. Všetky otázky sa vždy točili, či vo väzbe na Slovensku, alebo pri návštevách zo Slovenska na Ukrajine, len okolo ľudí, čo som poznal. Nebudem sa k tomu viac vyjadrovať. Ja som však nebol pre nich ten naozaj dôležitý, cezo mňa sa chceli dozvedieť o iných ľuďoch,“ dodal Oleg.
Prípad sa vracia
Ukrajinské orgány konanie uzavreli s tým, že skutok sa nestal na území Ukrajiny a nemajú potrebné fakty. Prípad by sa tak mal znova vrátiť na Slovensko. „Materiály trestného konania sa pripravujú prinavrátiť kompetentným orgánom Slovenskej republiky,“ vyhlásil pre portál Aktuality.sk V. Molovaňuk z ukrajinskej generálnej prokuratúry. Naše orgány o tom zatiaľ nevedia, aj keď sa so žiadosťou o informácie o prípade obrátil rezort spravodlivosti na Ukrajincov.
Po 20 rokoch od vraždy Jána Duckého je tak stále v nedohľadne jej objasnenie. „Na Ukrajine nebeží čas inak než u nás na Slovensku, len tamojšie orgány majú buď iné tempo práce, či oveľa viac agendy, alebo by ešte mohli mať o obžalobe pochybnosti. V tom prípade však mohli vec už dávno ukončiť,“ vysvetlil bezpečnostný analytik Milan Žitný.
Kto bol Ján Ducký
Minister priemyslu, neskôr minister hospodárstva SR za Mečiarových vlád. Od roku 1996 šéfoval SPP, kde podpisoval miliónové zmenky. Na akú sumu boli vypísané ,nie je známe, lebo neboli evidované v účtovníctve SPP. Ich protihodnotou mali byť služby obchodného a finančného charakteru. Tie sa však v skutočnosti nikdy nerealizovali. Zastrelili ho v januári 1999, ako motív vraždy sa najčasnejšie spomínajú práve zmenky.