Pre väčšinu z nás je vstup do takej vody nepredstaviteľný, športoví otužilci však boli vo svojom živle a pozitíva tejto aktivity si nevedia vynachváliť. Že otužovanie zlepšuje telesnú zdatnosť a upevňuje zdravie, je dávno známy fakt. Väčšina lekárov odporúča neobliekať sa v zime príliš teplo a sprchovať sa v chladnejšej vode.
Pod rekreačným otužovaním rozumieme sprchovanie sa studenou vodou, saunovanie a napríklad behanie či bicyklovanie vo voľnej prírode v priebehu celého roka, a teda aj zimy. Športové otužovanie zahŕňa plávanie v studenej vode pod 10 °C za každého počasia. „Na otužovanie dospelého človeka neexistuje vekový limit, keď by nebolo vhodné,“ hovorí Etela Janeková, všeobecná lekárka.
Kto sa môže športovo otužovať? Plávať v zime v studenej vode môže každý dospelý zdravý človek po zdravotnej prehliadke, prípadne na základe odporúčania lekára. U detí je potrebné potvrdenie a schválenie lekára.
Pred začiatkom otužovania sa nechajte vyšetriť
Etela Janeková, všeobecná lekárka
Keď otužovanie človek robí pod dohľadom a postupne sa otužuje, nie je to škodlivé. Určite treba začať na jar a potom postupne počas leta. Určite by sa človek mal nechať vyšetriť pred začiatkom, lebo nie je to úplne vhodné pre ľudí, ktorí majú trebárs zapálený žlčník, alebo veľmi vysoký tlak, ktorý nemajú korigovaný. Môže dôjsť aj k postupnému znižovaniu tlaku pri otužovaní, ale musia byť pod kontrolou. Niekedy sa ľudia vrhajú do otužovania bez toho, aby boli vyšetrení.
Ako začať?
Základom je domáce otužovanie. Vhodné je začať denným sprchovaním studenou vodou. Najlepšia je na úvod vlažná voda a postupne ju ochladzovať. Takéto sprchovanie sa odporúča robiť ráno. Studenou vodou sa možno otužovať aj večer, no tým sa ranné nenahrádza, iba dopĺňa. Ráno sa treba otužovať dvakrát tak dlho ako večer. V zime sa odporúča sprchovať 1 - 3 minúty, v lete 3 - 5 minút. Skutočne otužilým sa stáva človek asi po 2 rokoch pravidelného otužovania sa.
Kto sa môže športovo otužovať?
Plávať v zime v studenej vode môže každý dospelý zdravý človek po zdravotnej prehliadke, prípadne na základe odporúčania lekára. Prehliadka môže odhaliť stav, v ktorom sa otužovanie neodporúča alebo len opatrne a pod dohľadom. U detí je potrebné potvrdenie a schválenie lekára.
Z rekreačného otužovania športové
Športové otužovanie, čiže plávanie v prírodnej studenej vode sa odporúča začať až po 1 - 2-ročnom otužovaní sa studenými sprchami. Vždy je pred tým dôležitá lekárska prehliadka. Začína sa plávaním v lete za každého počasia, podľa možnosti denne. S postupnou zmenou počasia a klesania vonkajších teplôt klesajú aj teploty prírodných vodných zdrojov a telo si na chlad privyká postupne.
Ako dlho ostať vo vode?
Pre začiatočníkov odporúčaná dĺžka pobytu v studenej vode závisí od teploty:
- teplota vody nad 20 °C - plávanie je časovo neobmedzené
- od 15 °C do 20 °C - plávanie maximálne 40 minút
- od 10 °C do 15 °C - do 30 minút
- od 5 °C do 10 °C - do 10 minút
- pod 5 °C - do 5 minút
Benefity pre telo:
- zlepšenie telesnej zdatnosti a fyzickej kondície
- zvýšenie odolnosti proti chladu
- zlepšenie činnosti termoregulačného systému aj v lete – menej potenia
- podpora imunitného systému, zvýšenie obranyschopnosti organizmu,
- priaznivé pôsobenie na zápalové a degeneratívne ochorenie kĺbov a šliach
- rýchlejšia regenerácia po športovom výkone
- zvýšenie hladiny testosterónu
- lepšia koža a vlasy
- podpora lymfatického systému
- zvýšenie prahu bolesti
Ľadové medvede na Dunaji
- 2 stupne nad nulou, síce nebol sneh, ale fúkal silný vietor. prúd bol v ten deň nesmierne silný, ale všetci to úspešne zvládli.
- 60 ľadových medveďov sa postavilo na štart.
- 3 skupiny: 1. skupina a 2. skupina plávali pri brehu na strane Starého Mesta 100m a 1 000 metrov. Tretia skupina 10 odvážlivcov, ktorí išli z petržalskej strany, z Pečnianskeho lesa a približne o 12 minút sa dostali k propeleru.
- 2 ženy Andrea a Soňa sú historicky prvé ženy, ktoré preplávali Dunaj z jedného brehu na druhý.