Brexit, ktorý si Ostrovania vybrali v referende pred viac ako dvoma rokmi, sa blíži do finále, no sprevádzajú ho obrovské problémy. S dokumentom, ktorý predkladá britská premiérka Theresa Mayová (62), nesúhlasia ani mnohí poslanci z jej vlastnej strany, a tak sa opäť otvára viacero možností.
Podľa pôvodného plánu by Angličania prestali byť členmi EÚ na konci marca. Všetko komplikujú dohody na čele Spojeného kráľovstva. Ani pár týždňov pred odchodom nie je zhoda, ako bude brexit vlastne vyzerať. Podľa predpovedí analytikov aj pozorovateľov tamojšej politiky to zatiaľ vyzerá tak, že kľúčové hlasovanie sa nakoniec skončí fiaskom. „Pravda je taká, že nikto nevie, čo sa stane,“ povedal odborník z britského think-tanku Demos Alan Lockey.
Očakávaný dokument premiérka označuje za najlepší možný. Už v decembri však jeho schválenie musela odložiť, keďže sa obávala, že neprejde veľkou väčšinou. Odvtedy sa v ňom žiadna zásadná zmena neudiala. „V túto chvíľu sa zdá veľmi nepravdepodobné, že by sa Mayovej podarilo presadiť dohodu. Ale keď budú na okraji útesu, nebudú vypísané predčasné voľby, druhé referendum sa bude zdať ako nedosiahnuteľné a parlament nechce odísť z EÚ bez dohody, potom má premiérkina dohoda šancu,“ povedal riaditeľ londýnskeho CER Charles Grant.
Aj keby dohoda dnes večer zázrakom prešla, tak pre Britániu to bude znamenať ďalšie dohody a s nimi prichádzajú aj nové komplikácie. Legislatíva EÚ by pre Spojené kráľovstvo platila minimálne do konca roka 2020. Počas tohto obdobia tak bude s EÚ rokovať, ako bude vyzerať vzájomný obchod, investície či pracovné pozície.
Dlhodobým problémom je najmä hranica medzi Írskom, ktoré zostáva v EÚ, a Severným Írskom, ktoré je súčasťou Spojeného kráľovstva a vystupuje. Tamojší obyvatelia sa pritom vyslovili za členstvo v Únii a chcú zabrániť, aby medzi krajinami naklonenými EÚ vznikla hranica s tvrdými kontrolami. Mnoho poslancov v nej však vidí riziko dlhodobého pripútania Británie k úniovým štruktúram.
Dôsledky odchodu z Únie bez dohody
- narušenie doposiaľ voľného obchodu - zavedenie obojstranných ciel by znamenalo zvýšenie cien tovarov
- niektoré druhy britského tovaru by mohla EÚ odmietnuť, lebo budú potrebovať nové certifikáty
- niektoré firmy by z Británie odišli pre komplikácie s prevozom tovaru (známe sú Airbus, BMW, ale aj centrály bánk Goldman Sachs či Deutsche Bank)
- sprísnené kontroly na hraniciach by zdržiavali plynulý pohyb kamiónovej dopravy
- hroziaci kolaps leteckej dopravy vlastné imigračné kontroly pre pohyb občanov z krajín EÚ - neistý osud Britov žijúcich v krajinách EÚ a opačne (3,7 milióna ľudí EÚ pracuje v Británii)
- Londýn by mohol stratiť neobmedzený prístup do celoeurópskych policajných databáz
Briti si našich budú chcieť nechať
Pri odchode Veľkej Británie z EÚ sa pracuje s viacerými scenármi. Momentálne sa skloňuje aj možnosť, že by odišla bez dohody, čo by to znamenalo?
S touto možnosťou trhy vôbec nepočítajú. Ak by sa to stalo, tak by došlo k prepadu britskej meny, čo môže čiastočne podporiť ich export. Pre EÚ by to bol negatívny zásah do globálneho hospodárstva celého regiónu a najviac by to zasiahlo Nemecko, ktoré je s Čínou najväčším exportérom na svete.
Keďže sme závislí od nemeckej ekonomiky, zasiahlo by to aj nás. Odchod bez dohody znamená, že by sa šlo od nuly, bol by to šok pre globálny obchod, bol by to problém.
To znamená, že ak dôjde k dohode, dosah na ekonomiku bude minimálny?
Čo sa týka ekonomiky, trhy už očakávajú odchod po vzájomnej dohode a je to už odzrkadlené v cenách dlhopisov, cenných papieroch atď. Aj finančné domy sa už pripravujú na odchod do Írska alebo do Frankfurtu.
Ráta sa podľa vás aj s možnosťou, že k brexitu vôbec nedôjde?
To si nemyslím. Ak by sa tak stalo, z pohľadu ekonomiky by to bol pozitívny šok.
Ako to pocítia Slováci, ktorí tam pracujú?
Stále nevieme, koľko ľudí sa vráti na Slovensko, ale Briti si budú chcieť našich ľudí nechať, pretože ide zväčša o kvalifikovanú pracovnú silu a Slováci nie sú tí, ktorí by vo veľkom zneužívali ich sociálny systém.
Ako to bude s občianstvom?!
Podľa nám dostupných informácií, k dnešnému dňu britská vláda neukladá ako jednu z podmienok pre zotrvanie občanov Slovenskej republiky, prijatie britského občianstva. Ak sa náš štátny občan rozhodne na základe výslovného prejavu vôle prijať toto občianstvo, týmto dňom stráca občianstvo Slovenskej republiky.
V Anglicku cudzincov potrebujú
Čo sa týka brexitu, absolútne nič sa nestane. Angličania si dobre uvedomujú, že by tu nemal kto pracovať. Mám na mysli manuálnu prácu vo firmách, v supermarketoch, v bankách, vo fastfoodoch atď.
To všetko vykonávajú prisťahovalci, čiže bežné práce by tu nemal kto robiť. Žiaden Angličan by nepracoval za minimálnu mzdu, ani napríklad v práčovni, ako robím ja. Zarobím len 1 200 libier, ale mne to stačí a určite tu chcem zostať.
Aké scénare sú na stole
1. neprijatie dohody - Mayová bude mať tri dni na to, aby predstavila svoju pozmenenú podobu a nechala hlasovať.
2. vlastné riešenie parlamentu - nepravdepodobné, keďže podľa analytikov plán B nemá ani Mayová.
3. iná dohoda v podobe Európskeho hospodárskeho priestoru, ktorú má EÚ napríklad s Nórskom - Británia by si zachovala svoje členstvo na trhu a voľnosť pohybu osôb či tovaru.
4. odchod bez pravidiel
5. druhé referendum - má mnoho zástancov medzi podporovateľmi zotrvania v EÚ, Mayová je však proti.
6. predčasné voľby - podporuje ich opozičná la- bouristická strana