Niektoré z nich pretrvali až dodnes, iné dávno zrovnali so zemou. Nový Čas zmapoval najznámejšie podniky, kam sa chodili baviť naši predkovia, a ako vyzerajú dnes.
Prvý striptíz: Perugia
Adresa: Zelená ul.
V októbri 1996 na Zelenej otvorili podnik Perugia, ktorý mal symbolizovať družbu s Talianskom. „Bol to pôvodne meštiacky dom, ktorý má svoje prvenstvo, pretože tu bol prvý striptíz na území Slovenska. Obsluha bola hore bez, bývali tu kabaretné a striptízové predstavenia,“ prezradila. Dnes je tu hotel s rovnomenným názvom.
Bohémska krčma: Fajka
Adresa: roh Veterná ul./Suché Mýto
Stála na rohu Veternej a Suchého Mýta. Koncom 80. rokov ju zbúrali v rámci prestavby centra mesta. „Bolo to kultové miesto, kde sa stretávali počas socializmu slobodomyseľní ľudia, a keď ste otvorili dvere, bolo tam vždy plno a ovalil vás dym. V posledných rokoch to už bola zapľuvaná krčma, potom ju zbúrali,“ dodala Nádaská.
Undergroundový podnik: Kláštorná vináreň
Františkánska ulica
Bol to kedysi kláštor rádu malých františkánov, ktorí tam mali sklady potravín a vína. Po roku 1945 odobrali cirkevné budovy štátu a mesto tu zriadilo vychýrenú vináreň. „Najvychýrenejšie časy prežívala v 60. a 70. rokoch 20. storočia. Stretávali sa tu rôzni, hlavne undergroundoví hudobníci. Vináreň bola veľmi populárna, diskutovalo sa tu a popíjalo dobré víno,“ vysvetlila etnologička Katarína Nádaská. Podnik pod týmto názvom fungoval až do konca roka 2005, keď mu františkáni, ktorým pivničné priestory patria, nepredĺžili nájom.
Študentská vináreň: Veľkí františkáni
Františkánske námestie
Priestory boli súčasťou kláštora, ktorý patril františkánskemu rádu. Na rozdiel od vinárne Františkáni boli populárni v 60. až 90. rokoch 20. storočia. „Medzi ,zlatou mládežou‘ bol pojem ,ideme k františkánom‘, vináreň mala napriek tomu úroveň,“ podotkla Nádaská. Podnik pod týmto názvom fungoval až do roku 2006, dnes tam sídli Lokál u františkánov.