Hraničný termín na vystúpenie Británie z Únie je 29. marec, potom by malo nasledovať takmer dvojročné aklimatizačné obdobie, kedy sa firmy a občania budú pripravovať na nové podmienky. Slovenský rezort diplomacie sa podľa vlastných slov do rokovaní o brexite aktívne zapájal už od začiatku. „Pravidelne sa zúčastňujeme na všetkých zasadnutiach. Slovensko prispelo aj k vypracovaniu návrhu dohody o vystúpení. Vo všeobecnosti platí, že dohoda o vystúpení obsahuje vysoké garancie pre občanov EÚ žijúcich v UK,“ uviedol hovorca ministerstva Boris Gandel.
Ministerstvo zahraničia považuje text dohody za najlepší možný, no nie je jasné, či ho britskí poslanci schvália (hlasovanie sa uskutočnilo v utorok po našej uzávierke, pozn. redakcie). Naša diplomacia sa však pripravuje aj na možnosť, ze Británia odíde bez dohody. „Plánovanie núdzových opatrení pre prípad brexitu bez dohody v poslednom období sa zintenzívnilo a rezort zahraničia spolupracuje na vládnom materiáli, ktorý bude obsahovať návrhy opatrení, a tie bude potrebné prijať.“
Usmernenia pre občanov Slovenska vo vzťahu k získaniu trvalého alebo prechodného pobytu budeme vydávať priebežne,“ uviedol Gandel s tým, že základné informácie sú už teraz zverejnené na webe ministerstva. Úrad pre investície a informatizáciu vidí v neistote pred brexitom aj príležitosť. Chce prilákať naspäť domov digitálne zručných Slovákov. „Chceme, aby sa títo ľudia vrátili späť, ideme do Londýna s pracovnými ponukami, ktoré by mohli záujemcov zaujať,“ uviedol šéf úradu Richard Raši.