Podľa niektorých to znamená, že Maduro nie je prezidentom krajiny a že ho má podľa ústavy nahradiť šéf parlamentu Juan Guaidó. Toho sa podľa neoficiálnych informácií, ktoré v utorok priniesla televízia CNN, chystá za hlavu krajiny uznať aj americký prezident Donald Trump. Venezuelskí poslanci chcú tiež vyzvať krajiny, ktoré Madurov nový mandát so začiatkom 10. januára neuznávajú, aby venezuelskej vláde zmrazili účty.
Tridsaťpäťročný Guaidó, ktorý je predsedom parlamentu od 5. januára, v utorok takisto ponúkol amnestiu všetkým policajtom aj vojakom, ktorí pomôžu obnoviť v krajine ústavný poriadok. Venezuelský parlament ovláda už tri roky opozícia, Madurova vláda ale jeho legitimitu neuznáva a jeho právne akty blokuje s pomocou najvyššieho súdu.
Päťdesiatšesťročný Maduro stojí na čele Venezuely od marca 2013 a minulý týždeň sa oficiálne ujal úradu na ďalšie funkčné obdobie. Opozícia a dve desiatky amerických krajín jeho nový mandát odmietli uznať, pretože vzišiel z vlaňajších nedemokratických volieb. Tie sprevádzala rekordne nízka účasť a veľká časť opozície ich bojkotovala kvôli diskriminačným podmienkam, Madurov režim dlhodobo prenasleduje opozíciu a je obviňovaný z porušovania ľudských práv.
"Schválili sme historickú dohodu, v ktorej tento parlament prevezme kompetencie dané článkami ústavy č. 233, 333 a 350," napísal v utorok na twitteri Guaidó. Tieto články stanovujú, že ak krajina príde o prezidenta pred jeho nástupom do úradu, ujíma sa do nových volieb vedenia krajiny predseda parlamentu. Ak krajina príde o hlavu štátu v prvých štyroch rokoch úradu prezidenta, zastúpi ho do konca volebného obdobia viceprezident. Ostatné menované články tiež umožňujú ľudu, aby neuznával režim a legislatívu, ktorá porušuje demokratické princípy a ľudské práva.