Odmietnutie dohody o vystúpení z Európskej únie (EÚ) zo strany britského parlamentu znamená podľa europoslankyne Moniky Beňovej len pokračovanie viac ako dva roky trvajúcej neistoty, akým spôsobom chce Británia EÚ opustiť a či k tomuto odchodu vôbec dôjde v stanovenom čase. „Predovšetkým občania Veľkej Británie musia byť z toho chaosu, ktorý pre nich vytvorila konzervatívna vláda, nanajvýš unavení a znechutení,“ uviedla vo svojom stanovisku Beňová. Problémom podľa europoslankyne je, že pre britskú politickú reprezentáciu síce žiaden návrh nie je dostatočne dobrý, no zároveň nie je schopná jednoznačne definovať, čo vlastne od brexitu sama očakáva. „Dosiahnuť kompromis a získať preň v Británii väčšinu sa aktuálne zdá prakticky úplne nemožné,“ zdôraznila.
Členské štáty EÚ zastúpené vyjednávačmi pritom podľa Beňovej nemajú žiaden dôvod prehodnocovať dosiahnutú dohodu a ustupovať zo súčasných pozícií, v danej situácii je najlepšia z možných. "Jej britskí kritici, ktorým chýba čo i len kúsok pokory, podobne ako počas kampane za vystúpenie Británie z EÚ, neponúkajú žiaden konkrétny plán ani alternatívu, len čisté klamstvá a populizmus,“ dodala Beňová.
Poslancovi európskeho parlamentu Ivanovi Štefancovi (KDH) je ľúto, že chaos okolo brexitu v Británii pokračuje. "Ale je len a len vec Britov, ako sa nakoniec rozhodnú. Nikto ich z EÚ nevyhadzuje, no nebudeme ich ani prosiť, aby za každú cenu ostali," napísal na sociálnej sieti v reakcii na utorňajšie hlasovanie britského parlamentu. Dnes je podľa europoslanca isté len jedno, a to, že každý jeden deň váhania navyše spôsobuje britskej ekonomike nedozerné škody. "Toto 'otcovia' referenda asi veľmi nedomysleli," dodal Štefanec.
Poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO) v tejto súvislosti zdôraznila, že takáto situácia nastáva vtedy, keď krajina uverí populistom, nezodpovedným politikom a klamárom. "Už dva roky Británia nerobí nič iné, len sa dohadujú o Brexite, národ je rozdelený, v politike je úplný chaos. Navyše tým zaťažili aj všetky ostatné členské štáty Únie. Na takýchto demagógov si treba dať pozor aj pri najbližších eurovoľbách," skonštatovala Remišová.
Z viacerých scenárov ďalšieho vývoja považuje strana Sloboda a Solidarita za najrealistickejší znovuotvorenie rokovaní o odchode. „Verím, že sme stále nevyčerpali všetky možnosti, aby sa našla obojstranne prijateľná dohoda,“ reagoval poslanec za SaS Martin Klus. Dohodu sa podľa neho oplatí hľadať aj za cenu, že sa tým celý proces brexitu natiahne a skomplikujú sa aj voľby do Európskeho parlamentu. „Nevidíme problém v tom, aby sa volili, hoci len na krátku chvíľu, aj zástupcovia Veľkej Británie a v rámci ostatných krajín ich náhradníci,“ uviedol Klus.
Alternatívou takéhoto vývoja je podľa SaS odchod Britov z Únie bez dohody s veľkými ekonomickými škodami či britská politická nestabilita a nástup populistických ľavičiarov. „To si rozhodne nemôžeme priať ani na Slovensku. Akokoľvek sú nám sympatické všetky ostatné alternatívy, vrátane druhého referenda, či dokonca zrušenia procesu brexitu, pri súčasnom nastavení politickej kultúry a politického systému Veľkej Británie ich možno považovať len za málo pravdepodobné,“ uzavrel Klus.
Nesúhlas britského parlamentu s Dohodou o odchode Británie z EÚ nemusí znamenať konečné riešenie. Uviedol to poslanec Národnej rady SR za Sme rodina Ľudovít Goga v reakcii na rozhodnutie britského parlamentu.
Hnutie si myslí, že Británia bude mať záujem iniciovať ďalšie rokovanie o podmienkach. "A preto bude žiadať predĺženie lehoty brexitu a nový termín rokovania na júl. Po voľbách do európskeho parlamentu, keď sa počíta s novým rozložením síl v parlamente, sa bude snažiť o dojednanie obojstranne výhodných podmienok, prípadne anulovanie čl. 50 Lisabonskej zmluvy a neschválenie referenda," nazdáva sa Goga.
Dohoda o brexite sa v Londýne dostala do slepej uličky. To, čoho sme svedkami, je učebnicovým príkladom populizmu, ktorý priniesol politickú, ale aj spoločenskú neistotu do Spojeného kráľovstva a EÚ. Uviedol to Most-Híd v reakcii na nesúhlas britského parlamentu s Dohodou o odchode Británie z Európskej únie (EÚ).