Ide o Spiaceho mnícha, povedal nadšenec histórie Jozef Krajňák. Odborníci sa zhodujú, že ide o dielo prírody, ktoré sa sformovalo z krionidového vápenca. Predpokladá sa však, že v minulosti sa útvar nevyhol zásahom ľudskej ruky. Najstaršie zachované názvy sú Spiaci obor alebo Kamenná baba či Spiaca panna. Súvisí to so šírením kresťanstva. Po 10. storočí sa však ustálil názov Spiaci mních, čo sa spája s prvými nositeľmi kresťanstva - benediktínskymi mníchmi, ktorí mali pustovňu v okolí Kremnice.
„Prírodný útvar dlhý asi 200 metrov pripomína ležiacu postavu. Na hlave môžeme z profilu rozlišovať detaily - oko, ucho a nos,“ priblížil Krajňák. Spolu s ďalšími dobrovoľníkmi a s obcou Kamenica sa im podarilo objekt zviditeľniť. Obec nainštalovala informačnú tabuľu a dobrovoľníci upravili okolie. Podľa Krajňáka od cesty sa dá dostať chôdzou k južnej časti Spiaceho mnícha už za 20 minút. Nachádzajú sa tam tri jaskyne, ktoré sú zakomponované v teréne.Je čiastočne priechodný
V hlave objektu ležiacej postavy je Perúnova jaskyňa, ktorá má dĺžku 17 metrov a je priechodná. „Dá sa pohodlne prejsť mníchovi cez hlavu. V dávnych dobách iste slúžila iniciačným účelom. Vedľa nej je takzvaná Káblová jaskyňa, ktorá má dĺžku 35 metrov a je určená skôr pre lezúcich.
Jej názov je prozaický. Pred viac ako 60 rokmi si v nej pátrači svietili rozžeraveným káblom. Ďalšou je Lonová jaskyňa, ktorá má dĺžku asi 46 metrov. Do jaskyne, vlastne upravenej diery, je potrebné sa zlaniť. V nej plánujeme spraviť malú galériu s názvom Pamätajú pravek,“ uzavrel Krajňák.