Ako si na internete chrániť súkromie a bezpečnosť a nedostať sa zbytočne do problémov? V dobe internetu, sociálnych sietí, zoznamovacích portálov a anonymných chatov je celkom bežné, že komunikujeme s neznámymi ľuďmi.
Mnohí využívajú sociálne siete na spoznávanie nových ľudí, či už ako priateľov, alebo na hľadanie partnera na lásku. Cez počítač sa dokážeme rozprávať vlastne s kýmkoľvek, je to rýchly a praktický spôsob zoznámenia. Aby však ostal bezpečným, je potrebné ostať opatrným. Na čo by ste na internete mali myslieť a čomu sa vyhýbať?
„Na sociálnych sieťach sa dnes delíme o svoje zážitky a myšlienky, niekedy aj afekty i s úplne neznámymi ľuďmi. Mnoho ľudí toto podceňuje a neuvedomuje si, že odkrýva svoje vnútro a často aj situácie, ktoré majú zostať utajené,“ hovorí sexuologička Dana Šedivá. „Sociálne siete ponúkajú väčšie možnosti ako každodenný život,“ myslí si sociologička Zuzana Kusá.
Internet ponúka viac možností:
Zuzana Kusá, sociologička
Sociálne siete ponúkajú omnoho väčšie možnosti „prvého kontaktu“ ako každodenný život, zvlášť pre pracovne veľmi vyťažených ľudí. Zrejme aj preto sú zoznamovacie agentúry na internete, ktoré sa zameriavajú práve takúto potenciálnu klientelu a „dobré partie“. Plusom sú určite väčšie šance zoznámiť sa, no samozrejme sú tu riziká najmä pre tých, ktorí nie sú dostatočne zruční na to, aby vedeli odhaliť vyfabrikované profily a podvodníkov rôzneho druhu.
Komunikácia s neznámymi
Ak využívate internet na zoznamovanie, komunikujete s ľuďmi, o ktorých nič neviete. Zachovajte si však pritom rozum. Nedávajte informácie, podľa ktorých by vás mohli identifikovať alebo nájsť. Ak sa rozhodnete pre osobné stretnutie, vyberajte si miesta, kde je veľa ľudí. Rozhodne nesúhlaste s návštevou v byte.
Fotografie na sociálnych sieťach
Fotka nového auta či drahého notebooku dá všetkým informáciu o tom, že máte dosť peňazí. Obrázok z dovolenky zase oznámi, že váš byt je prázdny a tak skoro sa do neho nevrátite. A pravidelné príspevky z vášho individuálneho večerného behu prázdnym parkom zase poradia, kde si vás vie človek odchytiť fyzicky.
Nastavte si zabezpečenie
Skontrolujte si nastavenia súkromia. Najväčšia sociálna sieť ponúka možnosti rozlišovať, čo sa komu o vás zobrazí. Kamarátky z piatkového vínneho klubu možno môžu vedieť, že ste sa ráno zobudili v cudzej posteli, ale stovka chlapov, ktorí váš profil „šmírujú“ kvôli vašej postave v plavkách a otravujú vás návrhmi, radšej nie.
Neznáme prílohy a výzvy
Nemali by ste otvárať prílohy od neznámych odosielateľov a v žiadnom prípade nereagovať na maily, ktoré vás vyzývajú na zadanie akýchkoľvek osobných údajov inam, než na overenú zabezpečenú stránku. Ak sa adresa odosielateľa tvári ako iná, vám známa, overte si odosielateľa telefonicky. Minimálne ho informujte.
S deťmi hovorte o nástrahách
Gabriela Herényiová, detská psychologička
- Rodičia by sa mali s deťmi rozprávať o všetkých nebezpečenstvách virtuálneho priestoru. Upozorniť deti, aby tam nedávali fotografie, intímne veci a všetko také, čo sa môže zneužiť. Porozprávať sa s nimi, ako to môže niekto zneužiť. Tvrdá kontrola nie, ale mierna.
Zvádzajú, aby neskôr vydierali
Zuzana Hošalová, spoločnosť ESET
Pri tejto taktike je využitá atraktívna žena na to, aby cez internet zviedla muža ideálne k online sexu. Video alebo fotografický záznam z tohto aktu je potom útočníkom využitý na vydieranie mužskej obete. „Ak nezaplatíš, fotky pošlem tvojej žene, deťom a aj do tvojej práce!“
Môžu to brať ako neveru
Danica Caisová, sexuologička
Flirty na sociálnych sieťach môže niekto vnímať ako neveru. Väčšine ľudí však robí dobre, keď ich niekto chváli, keď sa o nich zaujíma. Hlavne v dlhodobých vzťahoch si ľudia málo prejavujú náklonnosť. Potom stačí, keď do toho niekto ťukne. Ak ide o atraktívnu mladú ženu či významného muža, je tá ochota na debaty aj opakovane väčšia.