Mayová totiž nepresvedčila ani vyše stovky vlastných poslancov. Británia je tak v mimoriadne veľkom chaose. Naposledy neprešiel vládny návrh zákona takýmto rozdielom hlasov takmer pred sto rokmi. Za bolo len 202 zákonodarcov, proti až 432. Mayovej hlasovanie o brexite sa tak zapísalo do dejín ako mimoriadne neúspešné. Okamžite po ňom sa líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn rozhodol zvolať ďalšie hlasovanie, a to o dôvere v premiérkinu vládu.
Skončilo sa po uzávierke vydania, no konzervatívci naznačovali, že svoju predsedníčku podržia. „Pokiaľ nechcete brexit bez dohody, musíte zaistiť, že budete mať dohodu,“ povedala Mayová. V praxi však má súčasná predsedníčka vlády povinnosť predložiť poslancom novú dohodu, no viacerí odborníci odhadovali, že nemá žiadny plán B. Mayová sama nenaznačila, či sa chystá požiadať o odklad termínu brexitu, alebo sa chystá získať väčšinovú podporu v parlamente.Európska únia sa podľa šéfa Európskej rady Antonia Tajaniho musí začať pripravovať na brexit bez dohody. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že rozhodnutie Britov prijali s poľutovaním. Ďalší vývoj bude podľa nich závisieť od viacerých krokov. „Tvrdému brexitu 29. marca 2019 sa vyhneme len vtedy, ak sa v britskom parlamente nájde väčšina na podporu niektorého z uvedených riešení,“ tvrdia z rezortu Lajčáka.
Možné scenáre vývoja
Odloženie brexitu - 25 %
Britské médiá informovali s odvolaním sa na bruselské zdroje, že EÚ sa pripravuje na odsunutie termínu brexitu na júl z technických dôvodov. Tento krok by museli schváliť aj všetky členské krajiny Európskej únie.
Mayová vyjedná novú zmluvu - 20 %
Brusel dal opakovane najavo, že o dokumente nehodlá znova rokovať. Predstavitelia EÚ aj členských štátov zdôraznili, že ďalšie rozhovory s Londýnom sú možné, ale dohoda sa nebude meniť. Nie sú však vylúčené úpravy deklarácie.
Odchod bez dohody - 20 %
Tvrdý neriadený brexit, ktorý si žiadna strana nepraje, sa všeobecne považuje za najhorší možný variant. Panujú obavy predovšetkým z ekonomických dosahov takéhoto vývoja, najmä z narušenia pohybu tovarov či zo zadržania dopravy na hraniciach.
Druhé referendum - 15 %
Vyžadovalo by odloženie brexitu, lebo na jeho usporiadanie už nie je do konca marca dosť času. Vláda Mayovej ďalší plebiscit niekoľkokrát vylúčila. Časť labouristsických poslancov podporuje vypísanie nového referenda.
Predčasné voľby - 10 %
Je možné, že nielen labouristi, ale aj konzervatívna premiérka Mayová môže za súčasnej patovej situácie zvažovať predčasné voľby. Ich vytpísanie by museli schváliť dve tretiny poslancov Dolnej snemovne.
Žiadny brexit - 10 %
Súd EÚ v decembri potvrdil, že Británia môže jednostranne stiahnuť svoj zámer odísť z EÚ. Súčasná vláda je aj odhodlaná dotiahnuť brexit do konca. Zmene názoru by teda musela predchádzať aj zmena kabinetu.