Následné testy potvrdili, že zviera bolo nakazené vážnou chorobou a to africkým morom ošípaných. Štátna veterinárna a potravinová správa, poľovníci a chovatelia sa zišli, aby vytvorili opatrenia na zabránenie šírenia tejto nákazy.
V Rimavskej Sobote bolo zvolané stretnutie národnej expertnej skupiny pre africký mor ošípaných. „Vážne sa zhoršila situácia v susednom Maďarsku, kde v nedeľu bol potvrdený pozitívny diviak, ktorý uhynul. Bolo to 350 metrov od slovenských hraníc,“ uviedol ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš.Veterinári, poľovníci a chovatelia sa radili o systéme poľovania, ochrany chovov, presunu mäsa, či obchodovania so živými zvieratami. „Apelujeme na verejnosť, aby sa vyhýbali styku s nakazenými zvieratami. Choroba síce nie je prenostná na človeka, ale on ju vie mechanicky preniesť,“ potvrdil Bíreš. Keď nákaza vypukne u zvieraťa, až 95 percent z nich uhynie. Chovatelia by si mali všímať najmä to, či ošípané prijímajú stravu, nevytvárajú sa im lézie na koži, alebo nemajú teplotu. „Aj verejnosť by si mala všímať pri prechádzkach v lese, či nenastala u diviakov zmena správania, či nestráca plachosť a neťahá sa do miest a dedín,“ informoval riaditeľ.
Zavlečenie tejto nebezpečnej nákazy hrozí najmä zo strany diviakov. Na Slovensku preto už od vlani ulovili v okrese Rimavská Sobota 2630 kusov, pričom v Maďarsku v najbližšej župe to bolo iba 180. Podľa Andreja Imricha, predsedu zväzu chovateľov ošípaných, farmári sa snažia dodržiavať opatrenia pred zavlečením nákazy. Rastislav Slocík, predseda družstva Agrospol Boľkovce, hovorí, že obavy nákazy ošípaných africkým morom sú stále, no verí, že prijaté bezpečnostné opatrenia šíreniu zabránia. „Ešte intenzívnejšie na tom pracujeme, zdvojili sme aj kontrolu a dezinfekciu pri vstupe vozidiel na farmu,“ povedal Slocík. Ako uviedol riaditeľ ŠPsVs dôležité je, aby ľudia kupovali ošípané v rámci Slovenska, aby ich nevozili z rizikových oblastí, akými sú Maďarsko alebo Poľsko.„Rizikové je aj dovezené mrazené, chladené, alebo tepelne neopracované mäso, preto je najlepšie kupovať a konzumovať mäso zo slovenských chovov,“ doplnil Bíreš. Dodal, že ak ľudia objavia v lese uhynutého diviaka, aby okamžite kontaktovali poľovníkov, alebo veterinárnu a potravinovú správu.
Čo by si mali všímať?
Chovatelia
- Či ošípaná prijíma stravu
- Či sa jej na koži neobjavujú lézie
- Či nemá zvýšenú teplotu
Ľudia
- Zmenu správania u diviakov
- Či nestráca plachosť
- Či neprichádza do miest a dedín