Z nich vyplýva, že domácnosti v SR dali v roku 2017 na alkohol 2,5 % z ich celkových mesačných výdavkov. "Slovensko má pritom v prípade alkoholických nápojov ceny na úrovni 75,3 %, to znamená, že sú celkovo o zhruba štvrtinu lacnejšie než priemer celej únie," uviedla analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie vypije priemerný Slovák približne 12 litrov alkoholu ročne.
V roku 2017 minuli európske domácnosti v priemere 1,6 % z ich celkových spotrebných výdavkov práve na alkoholické nápoje. V prepočte ide o 130 miliárd eur, čo zodpovedá 0,9 % hrubého domáceho produktu EÚ.
"Ak to prepočítame na obyvateľa, tak v priemere minie Európan na alkohol ročne zhruba 300 eur. Nejde pritom o alkoholické nápoje objednávané v reštauračných a hotelových zariadeniach," doplnila Buchláková. Na popredné priečky vo výdavkoch na alkohol sa dostali postsovietske krajiny ako Estónsko (5,2 %), Litva (4,9 %) či Lotyšsko (4 %). Najnižšie výdavky majú Gréci (0,9 %), Taliani (0,9 %) a Španieli (0,8 %). Počas desiatich rokov na Slovensku výdavky ľudí na alkohol stagnovali - nerástli, ale ani neklesali.
Slovenská sporiteľňa uviedla, že ak porovnávame ceny v rámci krajín EÚ, tak v prípade alkoholu a cigariet sú najvyššie v Írsku. Práve táto krajina bola podľa posledných údajov Eurostatu jednou z najdrahších aj v prípade cien oblečenia, nábytku či doplnkov do domácnosti, dopravy a rekreácie, kultúry, taktiež v cenách v reštauráciách a hoteloch.
Slováci sú v európskej top desiatke vo výdavkoch na alkohol: Ktorá krajina obsadila prvú priečku?
Slováci sú v európskej top desiatke vo výdavkoch na alkohol. Informovala o tom Slovenská sporiteľňa, ktorá vychádzala z údajov európskeho štatistického úradu Eurostat.