V postieľke zostala ich štvormesačná dcérka a v dome na mamino objatie čakajú aj dvojičky Patrik a Oliver. Zúfalý otec len ťažko hľadá slová, ktorými by svojim anjelikom vysvetlil, že ich mama jednoducho zmizla. Pátranie po Nadežde pokračuje zatiaľ bez výsledku.
Otec troch detí je zúfalý. Od zmiznutia jeho manželky Nadeždy sa objavili len „falošné stopy“ a „tipy“ od ľudí, ktorí tvrdili, že ju zaručene videli. Vo štvrtok vzbudila novú nádej informácia, že Naďu videli v Pezinku, ale nakoniec sa táto informácia nepotvrdila. Správa, ktorá by nešťastného muža a políciu priviedla na stopu jeho manželky, zatiaľ neprišla. Zúfalstvo otca znásobuje aj fakt , že Nadežda bola pod lekárskym dohľadom pre popôrodnú depresiu.
„S pribúdajúcimi dňami mám obavy o jej zdravie. Tomu prislúcha aj moja komunikácia, lebo je to pre mňa stres,“ priznal Ľuboš, ktorý sa musí starať o štvormesačné bábätko a sedemročné dvojičky Patrika a Olivera. „Chlapci sa na mamičku pýtajú každý deň, zatiaľ som sa s nimi o tom nerozprával, nechávam tomu voľný priebeh. Ale už pociťujem, že začínajú chápať, čo sa deje,“ pokračoval Ľuboš.
Keďže mladá mamička odišla len v čiernej prešívanej bunde, sivočiernom nákrčníku, modrých rifliach, čiernych čižmách a nemá pri sebe žiadne osobné veci, veľmi ťažko sa stopuje. „Zvládam to len vďaka príbuzným, kamarátom a ľuďom, ktorí nám pomáhajú,“ uviedol nešťastný otecko. V tejto ťažkej situácii mu silu dodáva aj dcérka. „Malá je poklad, ktorý mi manželka dala,“ uzavrel Ľuboš.
Žiadna stopa
Svetlo do prípadu zrejme nevniesli ani kamerové záznamy, ktoré sa nachádzajú v blízkosti školy, úradu a rovnako aj pri hlavnej ceste v Rusovciach, kde rodinka býva. Nadeždina rodina si dokola kladie tie isté otázky: Prečo, s kým a kam mohla mamička odísť a prečo si so sebou nič nevzala. Polícia na sociálnej sieti uverejnila, že rešpekt patrí všetkým zúčastneným, ale aj policajtom z poriečneho oddelenia, ktorí sú tiež intenzívne zapojení do pátrania.
Nadeždu hľadajú aj dobrovoľníci z Trenčína. „Pátranie naďalej pokračuje,“ potvrdil hovorca krajského riaditeľstva Policajného zboru Michal Szeiff. A zatiaľ čo desiatky dobrovoľníkov pomáhajú pri hľadaní Nadeždy, otec Ľuboš sa musí napriek bolesti a strachu postarať aj o svoje tri detičky, ktoré tak neúnavne čakajú na svoju mamičku.
Čo je popôrodná depresia?
Dana Šedivá, psychiatrička
Pri spúšťaní kojenia nastávajú u ženy nevyhnutné hormonálne zmeny. Väčšina žien niekoľko dní po pôrode pociťuje psychický dyskomfort, sú zraniteľnejšie, plačlivé, obavné. U väčšiny ťažkosti vymiznú do niekoľkých dní, u iných sa môže rozvinúť klinická depresia, ktorá môže prejsť od ľahkého stupňa až po ťažkú formu.
Popôrodná psychóza je spôsobená patologickým zvýšením dopamínu v mozgu a má súvis s kojením. Môže vzniknúť zo dňa na deň a rodina si to nemusí všimnúť. Niektoré psychózy nastupujú po pôrode, iné majú plíživý priebeh. Môžu sa prejaviť aj po dlhšej dobe aj niekoľkých mesiacoch. Akútna porucha sa rozvíja niekoľko hodín či dní. Žena má poruchu myslenia - depresívne bludy či dokonca môže počuť hlasy, ktoré jej niečo kážu.
Liečba
Tento stav sa dá veľmi dobre liečiť medikamentmi. Pri odklone od reality, kedy žena trpí halucináciami alebo depresívnymi bludmi (napr.cíti sa byť vinná, neschopná) je nutná akútna hospitalizácia. Chorobné presvedčenia sú argumentami nevyvrátiteľné, je zvýšené riziko samovražedného konania, prípadne rozšírenej samovraždy, kedy žena ublíži aj dieťaťu. Liečbou sa pacientka uzdraví a vracia sa do bežného života, určité obdobie užíva ešte lieky.
Nadežda Ondejková
Vek: 39 rokov
Popis osoby: žena zdanlivého veku 35 rokov, štíhlej postavy, 175 cm vysoká, zelenohnedé oči, hnedé vlasy po ramená.
Opis oblečenia: čierna prešívaná bunda po stehná, sivočierny nákrčník, pravdepodobne modré rifle a čierne čižmy.