Začne sa pred šiestou a bude trvať vyše dvoch hodín. Úplné zatmenie Mesiaca sa po celý čas bude dať pozorovať zo Severnej aj Južnej Ameriky, Grónska, Islandu, Írska, Veľkej Británie, Nórska, Švédska, Portugalska a z atlantického pobrežia Francúzska a Španielska. Zo zvyšku Európy vrátane Slovenska sa bude dať pozorovať iba čiastočne.
Takzvaná totalita, počas ktorej bude Mesiac kompletne v tieni Zeme, bude trvať 62 minút. V tomto roku sa bude dať pozorovať zatmenie Mesiaca ešte raz - bude to v noci zo 16. na 17. júla, toto zatmenie však už bude len čiastočné. Najbližšie úplné zatmenie Mesiaca príde na rad až v máji 2021.
Nočná aj denná obloha ponúkne v tomto roku fanúšikom astronómie aj množstvo ďalších zaujímavých úkazov. V auguste napríklad ožiaria oblohu tak ako každý rok Perzeidy, ktorých maximum pripadá na 13. augusta. Koncom roka, 14. decembra, bude mať maximum ďalší pravidelný jasný meteorický roj - Geminidy. Ešte predtým, 11. novembra doobeda, sa bude dať pozorovať prechod planéty Merkúr pred Slnkom. Tento jav sa dá zo Zeme sledovať len približne raz za desať rokov, a kto zmešká príležitosť tento rok, bude si musieť počkať až do novembra 2032.