Informovala o tom agentúra AFP. Štvrtý každoročný Arabský summit ekonomického a sociálneho rozvoja, ktorý sa konal v libanonskej metropole Bejrút, poznačila nápadná neúčasť väčšiny hláv arabských štátov. Otázka utečencov figurovala medzi poprednými témami summitu na žiadosť Libanonu, do ktorého od začiatku sýrskej vojny v roku 2011 prišli státisíce obyvateľov susednej krajiny.
Arabskí lídri vyzvali medzinárodné spoločenstvo, aby "zosilnilo spoločné úsilie" zamerané na pomoc utečencom s návratom a aby "prevzalo svoju zodpovednosť" voči regiónu. V záverečnom vyhlásení apelovali na svetové veľmoci, aby "podporili arabské krajiny hosťujúce sýrskych utečencov a pripravili rozvojové projekty, ktoré by mohli znížiť hospodársky a sociálny vplyv" tejto situácie.
Libanonský prezident Michel Aún vo svojom vystúpení adresoval veľmociam podobnú výzvu na vytvorenie podmienok vhodných na návrat Sýrčanov vyhnaných z domovov, avšak bez toho, aby "to spájali s politickým riešením". Navrhol tiež vytvorenie arabskej banky na financovanie "obnovy a rozvoja" v arabských krajinách zdevastovaných konfliktami, ako sú Sýria a Jemen. V iných krajinách regiónu v súčasnosti žije približne 5,6 milióna sýrskych utečencov, z nich asi milión sa narodil už v exile, vyplýva z údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
V Libanone sa nachádza okolo 1,5 milióna Sýrčanov, ktorí utiekli pred občianskou vojnou. Väčšina žije podľa humanitárnych organizácií v extrémnej chudobe a zaťažila už krehkú libanonskú ekonomiku. Aj keď sa do niektorých oblastí Sýrie vrátila časť obyvateľov, krajina ako celok nie je podľa OSN naďalej bezpečná pre návrat civilistov.